Narodowy Dzień Niepodległości

Dokładnie 101 lat temu państwo polskie wróciło na mapę Europy i świata po 123 latach niebytu, zaborów, czekania, nadziei, walki i cierpienia. Od 11 listopada 1918 roku Polska znowu jest niepodległa i zjednoczona.

Co roku tego dnia wszyscy Polacy świętują Narodowy Dzień Niepodległości. W Starogardzie Gdańskim punktualnie o godz. 15:00 rozpoczął go „Marsz ku Wolności”. Wyposażeni w kotyliony i chorągiewki starogardzianie przeszli ulicami miasta. Biało-czerwony korowód skończył się w Parku Miejskim, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

– Nadzieje Polaków na odzyskanie Niepodległości wzmacniały mnożące się spory pomiędzy zaborcami, czyli z jednej strony Rosją, a z drugiej Niemcami i Austro-Węgrami. Wybuchające wówczas liczne kryzysy międzynarodowe czyniły wizję wojny ogólnoeuropejskiej, a w związku z tym umiędzynarodowienie sprawy polskiej, coraz bardziej realną. Należało się do niej odpowiednio przygotować. W 1908 r. Józef Piłsudski ze współpracownikami założył we Lwowie Związek Walki Czynnej. Wkrótce zaczęły w Galicji powstawać organizacje paramilitarne, które za cel stawiały sobie wojskowe przeszkolenie polskiej młodzieży i przygotowanie jej do walki o niepodległość. Starogard także nie był obojętny. Pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 r. odbyło się w naszym mieście kilka burzliwych zebrań politycznych zorganizowanych przez radę robotniczą i żołnierską. Na ulicach pojawiły się patrole, które napotykanym oficerom zaborców odbierały uzbrojenie, zrywały dystynkcje i odznaczenia. To był ważny głos starogardzkiej ludności, która, podobnie jak wszyscy Polacy, pragnęła niepodległości naszego kraju – w swoim wystąpieniu powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– To dzięki odwadze, męstwu, poświęceniu oraz niespożytej mocy narodowych ideałów dzisiaj możemy mówić: „Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska!!!” – podsumował prezydent Starogardu.

Na znak pamięci o poległych za wolność władze samorządowe oraz delegacje stowarzyszeń, partii politycznych, instytucji i szkół złożyły przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Macierzy wiązanki kwiatów.

W tym roku kwiaty złożono przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Macierzy.

Po oficjalnej części uroczystości, przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę dętą ze Starogardzkiego Centrum Kultury, wszyscy przemaszerowali do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Wieczorem Teatr Kuźnia Bracka zaprosił do kościoła pw. św. Katarzyny na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl