Naprzeciw wyzwaniom. ŚDS wydał płytę

Pomimo wielu ograniczeń związanych z trwającą od ponad roku pandemią i związanym z nią okresowym zawieszeniem działalności stacjonarnej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Starogardzie Gdańskim nie próżnuje. Stara się wykorzystywać wszelkie formy kontaktu, aby nadal wspierać i aktywizować uczestników swoich zajęć, tak jak dotychczas.

W marcu 2021 r. światło dzienne ujrzała pierwsza płyta zespołu hip-hopowego Blue MC działającego w Domu od ponad 2 lat. Krążek zawiera m.in. premierowy utwór ,,To, co w życiu ważne”. 

– Piosenka napisana została pod wpływem wydarzeń minionego roku, z którymi przyszło nam się mierzyć. Mam tu na myśli utratę swobody w kontaktach społecznych, wszechobecny dystans oraz izolację od naszych zwyczajowych aktywności. Utwór porusza serca i skłania do refleksji. Niesie ważne przesłanie – powiedziała dyrektor ŚDS Aleksandra Formela.

Płyta zawiera zarówno piosenki, jak i materiały video. 

Krążek jest wspaniałym uwieńczeniem dotychczasowej pracy zespołu, w którego skład wchodzą: Alicja Treder, Hanna Birna, Kamila Maszka, Krzysztof Kropidłowski, Krzysztof Pakieser, Bartłomiej Frost, Marcin Michnowski, Mateusz Paszek. Od początku rytm grupie nadaje opiekun i fizjoterapeuta w ŚDS Monika Labon. – Pani Monika jest inspiracją i siłą napędową Blue MC – dodaje dyrektor Domu.

– Blue MC to przede wszystkim grupa przyjaciół. Uśmiechnięci, pozytywni ludzie, spełniający swoje marzenia. Przygoda z hip-hopem rozpoczęła się utworem ,,Przybij pionę”. Było to dla nas wielkie wyzwanie, lecz sukces tej piosenki dodał nam skrzydeł. Pokochaliśmy ten sposób wyrażania naszych emocji. Zmotywowani, pełni wiary we własne możliwości pragniemy, by nasza muzyka trafiała do ludzkich serc. W kolejnych autorskich piosenkach nie boimy się trudnych tematów. Przebijamy mury, pokonujemy bariery i ograniczenia, udowadniamy, że życie jest piękne. Zachęcamy, by doceniać każdy dzień i uśmiechać się do ludzi. Nasza autorska płyta to spełnienie marzeń. Obiecujemy, że że zspół Blue MC na tym nie spocznie. W planach są kolejne utwory. Muzyka to dla nas drugie bicie serca – mówi opiekun i trener zespołu Monika Labon.

Debiutancka płyta zespołu Blue MC.

Wydawnictwo zawiera 3 autorskie kawałki zespołu:

  • ,, Przybij pionę”
  • ,,Przebij mury ograniczeń”
  • ,,To, co w życiu ważne”

oraz dwa nagrania video:

  • Film promocyjny – „Wirtualny Dzień Otwarty w Środowiskowym Domu Samopomocy”

  • Teledysk do utworu – ,,Przybij pionę” 

– Bardzo się cieszymy, że dotychczasowa praca zespołu została utrwalona na stałe na nośniku DVD i wciąż możemy realizować dewizę naszego Domu, którą niezwykle trafnie podsumowała koordynator Dziennego Domu Senior+ MOPS, współpracującego z ŚDS w wielu obszarach Ilona Walendziak:

Aktywną codziennością,
ponad schematami,
na przekór stereotypom,
naprzeciw wyzwaniom.
Otwarci na ludzi,
gotowi do działania.
Zmieniamy niemożliwe w osiągalne,
najbliższy świat w dostępny,
wart poznania…

– Za pomoc w realizacji projektu dziękujemyStarogardzkiemu Centrum Edukacji Muzycznej oraz Wydziałowi Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański – powiedziała dyrektor ŚDS Aleksandra Formela.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Starogardzie Gdańskim przypomina i zaprasza do zapoznania się z ofertą działań Ośrodka. Skorzystać z niej mogą wszystkie osoby niepełnosprawne, zarówno intelektualnie jak i fizycznie, bądź ze sprzężoną niepełnosprawnością, nieaktywne zawodowo, samotne, a także te, które nie mają pomysłu na siebie i potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Szczegółowych informacji na temat oferty ŚDS oraz procedury dotyczącej przyjęcia nowego uczestnika, udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Jana Pawła II 6 w Starogardzie Gdańskim od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania MOPS. Można je uzyskać też udając się bezpośrednio do siedziby Domu przy al. Jana Pawła II 5 i 6 oraz przy ul. Pelplińskiej 3. – Dołącz do naszego zespołu lub społeczności i bądź aktywny razem z nami – apelują pracownicy ŚDS.