Napararawan w ogólnopolskich szrankach teatralnych iTeatr

Z szesnastu regionów Polski do etapu ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr TVP zakwalifikowało się 21 tytułów. Wśród nich „Szelma” starogardzkiej, młodzieżowej grupy teatralnej Napararawan. Do finału przejdzie 12 spektakli. Nagrodę przygnają też internauci.

„Szelma” to sztuka na podstawie bajki Jana Brzechwy pt. Szelmostwa Lisa Witalisa. Wykonują ja członkowie grupy teatralnej Napararawan ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Spektakl zdobył I miejsce na Starogardzkich Szrankach Teatralnych i II na Wojewódzkim Turnieju Teatralnym „Niebieskie Tarcze” w Gdańsku. Teraz walczy o finał w „Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr”, organizowanym przez Telewizję Polską. Grupa Napararawan jest jedną z 6 grup teatralnych z całej Polski w kategorii domów kultury.

Tematem spektakli jest wolność. Hasło tej edycji Przeglądu, nawiązujące do 100-lecia obchodów niepodległości Polski. Było impulsem dla młodych twórców i pedagogów do tego, by sięgnąć zarówno do historii, jak i literatury polskiej. Zadaniem młodych aktorów było wyciągnąć z nich nie tylko to, co najlepsze, ale przede wszystkim, co najsilniej przemawia i porusza  artystów.

– Zrobiliśmy spektakl o tym, jak można skutecznie manipulować ludźmi i nie zawsze osiągać cel uczciwie. Staraliśmy się pokazać prawdziwe oblicze ludzi zakłamanych, którzy zdemaskowani tracą zaufanie i władzę – mówi reżyserka spektaklu Aleksandra Miczek.

– Główny bohater jest bardzo dwulicowy, bawi się tym, co robi z innymi i tym, w jaki sposób dochodził do władzy – wyjaśnia Marta Ossowska, odtwórczyni głównej roli. – Grając Szelmę czułam się trochę, jak aktor grający aktora. To było dla bardzo ciekawe doświadczenie.

– Jury oceniało szkolne spektakle w czterech kategoriach: szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych oraz innych ośrodków kulturalno-oświatowych. Szczególną uwagę zwracało na sposób interpretacji tematu wolności. Spektakle oglądało tylko z nagrania. Takie są zasady konkursu. Udało nam się przejść etap regionalny. Znaleźliśmy się w gronie 21 najlepszych przedstawień z całej Polski. Teraz w każdej kategorii Jury wyłoni 3 przedstawienia do ścisłego finału. Nagrodę dla Najlepszego Spektaklu według Internautów przyznają również Widzowie w ramach głosowania na stronie iteatr.tvp.pl – zaznaczyła Aleksandra Miczek.

fot. Aleksandra Miczek