Najwięksi i prospołeczni

3 października Prezydent odwiedził największy zakład produkcyjny w Starogardzie – Zakłady Farmaceutyczne Polpharma. Była to jego 32 wizyta z cyklu spotkań z przedsiębiorcami. Po dziale pakowania tabletek gości oprowadził dyrektor Zakładu Produkcji Leków  Wojciech Kisielnicki.

Prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, wiceprezydenta Przemysława Bieska-Talewskiego i Tadeusza Będzkiego – naczelnika Wydziału Inicjatyw Gospodarczych z ramienia kierownictwa Zakładów Farmaceutycznych Polpharma przywitał Stefan Lubawski. W spotkaniu 3 października uczestniczyli również Janina Lubawska, Wojciech Kisielnicki – dyrektor Zakładu Produkcji Leków Starogard, członek Zarządu Andrzej Dziuban, Dominika Kotuła z wydziału PR oraz przedstawiciele SKB ZP – Edward Sobiecki i Mariusz Szwarc.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma to największy zakład produkcyjny w Starogardzie Gdańskim. Zatrudnia blisko 2200 pracowników i produkuje ponad 130 milionów opakowań tabletek z 450 mln ogólnopolskiej, rocznej produkcji ZF Polpharma.

Na terenie zielonym do 2022 roku ma powstać nowy zakład Produkcji Form Parenteralnych.

– Pod koniec przyszłego roku zamierzamy ruszyć z budową nowego zakładu form parenteralnych. W tej chwili trwa projektowanie. Pierwsza produkcja leków ma się rozpocząć w 2020 roku. Pełną parą zakład ruszy w 2022 roku. Będziemy potrzebować blisko 500 nowych wykwalifikowanych pracowników, głównie: inżynierów, chemików, automatyków, informatyków, kontrolerów jakości i logistyków – poinformował dyrektor Kisielnicki. – Wielu naszych pracowników dojeżdża do Starogardu z Gdańska, Tczewa a nawet Bydgoszczy. Wielu przeprowadziło się na Pomorze ze względu na pracę, lub zamierza to zrobić. Dobrze byłoby, gdyby Starogard miał dla nich atrakcyjną ofertę mieszkaniową, albo ułatwił im dojazd do miasta autobusami lub pociągiem z pobliskich miast.

Problem znalezienia nowych wykwalifikowanych pracowników, zapewnienia im mieszkań oraz możliwości łatwego dojazdu do zakładu były wiodącymi tematami środowej dyskusji z władzami miasta.

Członek Zarządu Andrzej Dziuban ( na pierwszym planie)  przekazał władzom miasta wyniki  ankiety przeprowadzonej wśród pracowników ZF Polpharmy na temat  problemów związanych z dojazdem  do zakładu miejską komunikacją.

Członek Zarządu – Andrzej Dziuban wspomniał, że na przełomie sierpnia i września przeprowadzili w zakładzie audyt dotyczący potrzeb komunikacyjnych pracowników. Wielu z nich zgłaszało potrzebę dopasowania rozkładów jazdy do godzin ich pracy, zwiększenia liczby połączeń na trasie Starogard-Gdańsk lub Starogard-Tczew, a także dołożenia linii autobusowej na trasie ulica Powstańców Warszawskich – ulica Armii Krajowej – ZF Polpharma.

– Gdyby ułatwić naszym pracownikom dojazd do zakładu miejską komunikacją, wielu gotowych jest zostawiać auta w domu – przyznał Andrzej Dziuban. – Są zdania, że poruszanie się autobusami miejskimi jest prostsze, szybsze i mniej stresujące. Tak wynikało z ankiet – dodał członek Zarządu.

Prezydent Biesek –Talewski wyjaśnił, że miasto od lat koresponduje z Województwem w sprawie zwiększenia liczby pociągów lub przynajmniej zmiany rozkładu jazdy. Dodał, że sam korzysta z tego środka transportu i wie, jaki to stanowi problem.

– Z bezpośrednimi połączeniami kolejowymi z Gdańskiem problem jest taki, że czoła pociągów muszą się odwracać, a po drugie linia Tczew-Gdańsk jest elektryfikowana. Zatem trochę nieekonomiczne jest, aby pociągi spalinowe jeździły do Trójmiasta. Poza tym przesiadka w Tczewie nie jest aż tak uciążliwa. Problem stanowią połączenia na trasie Tczew – Chojnice przez Starogard  pod względem ich liczby i częstotliwości połączeń. Średnio co pół roku piszemy do Urzędu Marszałkowskiego, aby zmienić ten rozkład jazdy i zwiększyć liczbę połączeń. Dlatego prośba do Państwa. Skoro macie takie badania ankietowe, prosilibyśmy o wsparcie nas w tych negocjacjach. Wskazanie konkretnych potrzeb dla określonej grupy mieszkańców może być ważnym argumentem przemawiającym na naszą korzyść – powiedział wiceprezydent.

Jeśli chodzi o mieszkania prezydent poinformował, że za dwa lata Starogard powinien być gotowy z nową ofertą mieszkaniową. Mimo, że ogólnopolski program Mieszkanie Plus kuleje, podjął już decyzję, że miasto we własnym zakresie zaprojektuje 7 bloków mieszkalnych, które zaplanowane są do budowy w ramach rządowego programu. Dodał tylko, że jedyne obawy, jakie mają, to czy znajdą się na te mieszkania najemcy.

Wiceprezydent Przemysław Biesek -Talewski poprosił przedstawicieli ZF Pophrma o wsparcie w rozmowach z Urzędem Marszałkowskim na temat zmiany rozkładu jazdy pociągów przez Starogard.

– Gdyby Polpharma chciała wynająć np. 50 mieszkań od miasta, byłby to dla nas dodatkowy bodziec, gwarantujący sukces tej inwestycji – zaznaczył wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski. – Wiadomo, że Państwo nie będziecie budować mieszkań dla nowych pracowników, tylko skorzystacie z oferty, jaka będzie na rynku. Warto się nad tym zastanowić – zakończył.

Uczestnicy spotkania sporo uwag wymienili też na temat, zagospodarowania parku, w którym Polpharma chciałaby w przyszłym roku urządzić swoje coroczne święto oraz zagospodarowania rzeki Wierzycy i kanału młyńskiego. Mariusz Szwarc podzielił się swoimi planami inwestycyjnymi w okolicy Młynów, starego Browaru i pałacu Wiecherta.

Gospodarze w krótkim przekazie filmowym zaprezentowali też gościom specyfikę zakładu oraz przekazali wiele informacji na temat prospołecznej działalności Polpharmy.

Stefan Lubawski

– Nie chcemy się chwalić, bo nie na tym polegają nasze działania wspierające kulturę, sport i rozwój nauki w mieście. Polpharma znana jest chociażby z tego, że od 2000 roku współfinansuje starogardzką koszykówkę. Po prostu pomagamy, tam gdzie pomóc możemy – powiedział Stefan Lubawski.

Oprócz sponsorowania imprez kulturalnych i sportowych, ZF Polpharma wspiera lokalne szkoły, stowarzyszenia i fundacje. M.in. stworzyła klasę dualną, gdzie młodzież pod okiem specjalistów z Polpharmy, na wysokiej klasy sprzęcie zdobywa praktykę w zawodzie chemika. Była też współtwórcą kierunku Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Organizuje wiele wydarzeń bezpośrednio skierowanych do mieszkańców, takich jak: Dzień Otwarty, gdzie każdy może zobaczyć co się w zakładzie robi, Święto Polpharmy, czyli rodzinny piknik z koncertem gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej, Park Zdrowia czy Strefę Zdrowia podczas których można wykonać szereg badań profilaktycznych.

W czasie rozmowy dużo uwagi poświęcono też wolontariatowi pracowniczemu.

– Są w naszym zakładzie ludzie niezwykle zaangażowani społecznie – powiedziała Janina Lubawska. – Co roku Polpharma finansuje pomysły swoich pracowników, którzy przystępują do konkursu. Z około 20 inicjatyw wybranych na całą Polskę, 5-6 co roku jest realizowana na terenie miasta i gminy Starogard Gdański – dodała była szefowa Wydziału PR.

Między innymi w taki sposób powstał taras rekreacyjny przy MOPS w Gniewie. Odnowiona i doposażona została jadłodajnia dla bezdomnych przy Parafii św. Katarzyny, a starogardzki klub UKS Kociewie otrzymał specjalistyczną wykładzinę do ćwiczeń akrobatycznych.

– Niezmiernie cenimy w tych działaniach współudział samych beneficjentów z wolontariuszami. Mieszkańcy angażują się w te prace i w ten sposób sami sobie pomagają. Ideą przewodnią tych działań jest „Ludzie pomagają ludziom” – dodała Janina Lubawska.

Goście spotkania mieli przyjemność zobaczyć kilka krótkich filmów z inicjatyw wolotariackich pracowników ZF Polpharma.

Dyrektor Zakładu Produkcji Leków Wojciech Kisielnicki oprowadził gości po pracowni pakowania tabletek.

Tradycyjnie na koniec spotkania goście udali się na produkcję. Dyrektor Wojciech Kisielnicki oprowadził ich po pracowni pakowania tabletek. Przy okazji wytłumaczył schemat, na którym opiera się produkcja leków, obowiązujące przy tym zasady bezpieczeństwa, rodzaje produkowanych w Starogardzie medykamentów, a także system zarządzania jakością.