Najmłodsze dzieci wracają do szkoły

Od 18 stycznia naukę w trybie stacjonarnym podejmą uczniowie klas I -III szkół podstawowych. Placówki gotowe są na ich powrót. Pozostałe obostrzenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, pozostają bez zmian. Obowiązywać będą do 31 stycznia.

W poniedziałek, 18 stycznia 1640 dzieci wraca do starogardzkich szkół podstawowych. Lekcje odbywać się będą w trybie stacjonarnym zgodnie z planem przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Będą tak zorganizowane, aby do minimum ograniczyć kontakt dzieci poza grupami klasowymi. W częściach wspólnych obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa.

Dla pewności i w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych oraz ich wychowawców, nauczyciele uczący i wspomagający oraz pracownicy administracyjni, którzy będą sprawować opiekę nad szkołą i uczniami, poddali się testom na obecność koronawirusa. Testy przeprowadziła Powiatowa Stacja Epidemiologiczna w Starogardzie Gdańskim. Do pracy z dziećmi dopuszczone zostaną osoby z negatywnym wynikiem.

Wraz z rozpoczęciem nauki stacjonarnej, w szkołach otwarte zostaną świetlice dla dzieci. Uczniowie otrzymają również ciepły posiłek.

Szczegółowe wytyczne na temat organizacji zajęć znajdują się na stronie Ministerstwo Edukacji i Nauki
 

Jeśli chodzi o pozostałe obostrzenia, związane z pandemią koronawirusa, które zostały wprowadzone 28 grudnia na terenie całego kraju, nic się nie zmienia. Obowiązujące zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone do 31 stycznia 2021 roku.

Nadal więc obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowania dystansu 1,5 m. Wciąż zamknięte są restauracje i bary, które mogą serwować dania tylko na wynos, a w sklepach i galeriach handlowych czynne są tylko niektóre sklepy z zachowaniem zasady – jeden klient na 15 m kw.

Do końca stycznia działać mogą jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Zamknięte pozostają stoki narciarskie, boiska, siłownie i centra sportowe.

Po przyjeździe do Polski transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.