Najlepszy ochotnik w służbie

Druh Marcin Lemke został najlepszym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim w 2019 r. Wyróżnienie 10 czerwca przyznali mu radni. Docenili jego zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań służbowych. Nagrodę 2 lipca odebrał z rąk przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert i wiceprezydenta Tadeusza Błędzkiego.

Wszechstronność, profesjonalizm i zaangażowanie – to cechy, które wyróżniają zwycięzcę konkursu dla najlepszego strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim za rok 2019. Został nim druh Marcin Lemke.

– Bardzo się cieszę, że mam zaszczyt wręczyć panu tę nagrodę. Służba w straży pożarnej jest niezwykle niebezpieczna. Wymaga przede wszystkim odwagi, siły, nie tylko fizycznej, a przede wszystkim solidnego przygotowania – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

– Serdecznie gratuluję. Mam nadzieję, że to wyróżnienie doda Panu energii. Jestem przekonany, że do swoich obowiązków będzie podchodził pan z jeszcze większym zapałem – dodał wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Nagrodę druhowi Marcinowi Lemke wręczyli przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Nagrodzonemu strażakowi towarzyszyli prezes OSP w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski oraz druh Marek Liss. W imieniu całej załogi podziękowali władzom miasta za dostrzeżenie i docenienie trudu pracy strażaków.

– To dla mnie wielki zaszczyt oraz ogromne wyróżnienie, ale jak wspomniał już pan wiceprezydent, też motywacja do jeszcze większej aktywności i zaangażowania zwłaszcza, że praca w Straży Pożarnej i pomaganie innym to moja pasja – mówił druh Marcin Lemke.

Od lewej: druh Marcin Lemke, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Łukasz Zblewski.

Najlepszy strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim w szeregi działającej przy OSP Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wstąpił w 1988 r. Po uzyskaniu pełnoletniości został druhem OSP i rozpoczął sukcesywne szkolenia. Ukończył podstawowy kurs ratownika, kurs ratownictwa technicznego, dowódców i kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Od 2001 r. czynnie uczestniczy w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Pracuje z dużym zaangażowaniem jako strażak, ratownik, kierowca, operator sprzętu i dowódca. W 2016 r. został sekretarzem zarządu OSP. Jego zasługą jest skatalogowanie członków organizacji, zarówno w sprawach osobowych, jak i formalnych. Odznaczony w 2004 r. odznaką „Strażak Wzorowy”, w 2005 r. brązowym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”, w 2009 r. srebrnym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”. W 2014 r. otrzymał złoty medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Wyróżnia go profesjonalizm i wielkie zaangażowanie w wykonywaną pracę. W wolnym czasie udziela się w pracach społecznych na rzecz OSP.

W uzasadnieniu nagrody podkreślono wzorową służbę oraz dużą aktywność strażaka w codziennych i bezpośrednich kontaktach z obywatelami miasta. Gotowość do podejmowania wyzwań, pracowitość, umiejętność pracy w zespole oraz nastawienie na rozwój zawodowych kwalifikacji.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl