Najlepsze maturzystki nagrodzone

Dorota Osowicka, Marta Walecka i Martyna Bagińska to trzy najlepsze tegoroczne maturzystki w Starogardzie Gdańskim. Wszystkie ukończyły I Liceum Ogólnokształcące. Maturę zdały celująco. W dowód uznania Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Listy gratulacyjne odebrały na sesji w dniu 31 sierpnia 2016 roku.

Martyna Bagińska skończyła klasę o profilu matematyczno – fizycznym. Chciała być reżyserem dźwięku, ale ostatecznie wybrała psychologię, którą będzie studiować na Uniwersytecie Warszawskim. Decyzję o wyborze kierunków studiów podjęła miesiąc przed maturą. Martyna BagińskaZapytana dlaczego akurat taki wybór – odpowiedziała:

– Psychologia otwiera drzwi wielu innym kierunkom, a ja jestem wiecznie niezdecydowana, wiec wybór tego przedmiotu zostawia mi dużo przestrzeni na dalsze zastanawianie się i poszukiwania. Poza tym od zawsze ciekawią mnie schematy zachowań ludzkich oraz motywy ich działań. Lubię matmę, ale nie odnalazłabym się na politechnice.

Interesuje ją świat. – Ludzie to kolory, życie i doświadczenia – mówi. Chcę podróżować, móc odkrywać nieznane mi dotąd miejsca, ich historie i tajemnice. W wolnym czasie robi wszystko po trochu. Jak potrzebuje wyciszenia i spokoju sięga po książkę, kiedy energia ją rozpiera woli pójść na imprezę. Ale w wolnych chwilach najchętniej ….je.

– Uwielbiam jeść – śmieje się. – Chciałbym, żeby było tak, że można jeść i nie tyć. Marzy o tym, by mieć co opowiadać na starość młodszym i przeżyć życie bardziej ekscytujące niż film.

O podróżowaniu marzy też Dorota Osowicka. Jej pasją jest fotografowanie, a podróże to najlepsza okazja, by utrwalać magiczne chwile na zdjęciach – mówi maturzystka.Dorota Osowicka

– To też sposób na poznawanie nowych ludzi, kultur i najlepsza forma odpoczynku oraz ucieczka od codzienności – dodaje Dorota.

Skończyła klasę o profilu matematyczno-chemicznym. Chemia to jej ulubiony przedmiot, dlatego postanowiła pogłębiać wiedzę w tym kierunku na studiach. Wybrała technologię chemiczną na Politechnice Warszawskiej. Było to dla niej oczywiste od chwili wyboru profilu klasy w I Liceum Ogólnokształcącym. W wolnym czasie podobnie jak jej koleżanka Martyna lubi odpoczywać z książką w dłoni lub spotykać się ze znajomymi. – Najlepiej na rockowych koncertach – dodaje z uśmiechem.

Marta Walecka to dusza artystyczna. W Liceum wybrała klasę o profilu psychologiczno-pedagogicznym. Kocha śpiewać. Od kilku lat współpracuje z Teatrem Kuźnia Bracka, a od niedawna ze znanym w naszym mieście zespołem Canto. IMG_8556Jest laureatką wielu konkursów poezji śpiewanej. Można o niej śmiało powiedzieć – urodzona humanistka. Niezwykle ambitna z upodobaniem do stawiania sobie coraz wyższych celów. Nie stosuje wobec siebie żadnej taryfy ulgowej. Dlatego pomimo zdania celująco matury postanowiła poświęcić najbliższy rok na naukę, aby w przyszłym roku poprawić wynik egzaminów maturalnych i aplikować na studia medyczne.

– Długo wahałam się z wyborem kierunku studiów – mówi Marta. Uwielbiam poezję, dobrą literaturę i muzykę, ale od zawsze wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i swoją działalnością im pomagać. Decyzję podjęłam w maturalnej klasie. Moi rodzice są weterynarzami. Z medycyną miałam do czynienia od zawsze. Biologia to mój konik, dlatego w przyszłości chce być lekarzem. W ten sposób połączę swoją żądzę wiedzy z potrzebą niesienia pomocy innym.

Marta nie lubi trwonić czasu. Stawia na rozwój i naukę – Jestem z natury ciekawska – dodaje. Po prostu lubię wiedzieć więcej.

Wszystkie abiturientki uzyskały z matury wyniki powyżej 800 pkt. W imieniu Doroty Osowickiej i Martyny Bagińskiej listy gratulacyjne odebrali rodzice. Osobiście wyróżnienie z rąk przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Czyżewskiego i prezydenta Janusza Stankowiaka przyjęła Marta Walecka.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl