Najlepsi Wolontariusze 2017 roku

Kinga Żołądek, Karolina Szlachcikowska i Natalia Kurowska to najlepsze wolontariuszki roku 2017. 5 grudnia, podczas Gali Wolontariatu, odebrały nagrody. Kapituła przyznała także wyróżnienia. Otrzymali je ludzie o otwartych sercach, dla których najważniejsza jest pomoc drugiemu człowiekowi.

Starogardzka Gala Wolontariatu 2017 nie przez przypadek zorganizowana została akurat 5 grudnia. To wyjątkowa data – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli święto wszystkich osób, które bezinteresownie niosą pomoc innym.

Kinga Żołądek – Wolontariusz Roku 2017 Gminy Miejskiej Starogard Gdański

W tym roku szczególnie wyróżniły się trzy młode kobiety: Kinga Żołądek, która otrzymała tytuł Wolontariusza Roku 2017 Gminy Miejskiej Starogard Gdański; Karolina Szlachcikowska (I nagroda Wolontariusza Roku 2017 Powiatu Starogardzkiego); Natalia Kurowska (II nagroda Wolontariusza Roku 2017 Gminy Miejskiej Starogard Gdański).

Kinga Żołądek jest wolontariuszem fundacji Dr Clown oraz liderem grupy Starogard. W fundacji działa od 2014 r. W tym roku aktywnie udziela się w akcji „Szlachetna Paczka”. Kinga na co dzień pracuje w przedszkolu, gdzie podobnie jak w wolontariacie, zawsze daje z siebie 100%. Zajmuje się też dotyczącym hospicjum projektem „Pola Nadziei”. Jest niezwykle skromna. Chociaż generalnie mówi dużo, to o sobie niewiele. – Lubię pomagać innym, więc gdzie się da, tam pomagam – powiedziała.

Karolina Szlachcikowska – Wolontariusz Roku 2017 Powiatu Starogardzkiego

Karolina Szlachcikowska jest nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. Prowadzi Szkolne Koło Caritas. Od dwóch lat aktywnie działa w „Szlachetnej Paczce”. Poza zorganizowanymi akcjami, charytatywnie działa na rzecz najbardziej potrzebujących rodzin. Organizuje m.in. pomoc materialną. – Znajduję takie rodziny w najróżniejszy sposób i staram im się pomóc, jak umiem. Pełnię również rolę opiekuna wolontariusza na koloniach. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą. Daje mi mnóstwo satysfakcji. Dla dzieci najuboższych rodzin z okolicy naszej szkoły napisałam projekt grantowy „Jesienny mix kultury, rozrywki i nauki. Młodzież dzieciom z sąsiedztwa”, zrealizowany w 2015 r. Rok później stworzyłam projekt „Złota jesień. Aktywny, spełniony, potrzebny – senior w społeczeństwie”. Jego głównymi beneficjentami były osoby starsze, cierpiące na dotkliwe osamotnienie, które odbiera radość życia, a ludzie czują się niepotrzebni i bezwartościowi. Wszystko robię z potrzeby serca, nie dla poklasku i wyróżnień. Wierzę w to, że „dobro powraca”. Zgadzam się ze słowami Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada lub kim jest, tylko przez to, czym dzieli się z innymi”. To dawanie uszczęśliwia – powiedziała Karolina Szlachcikowska.

Natalia Kurowska – II Wolontariusz Roku 2017 Gminy Miejskiej Starogard Gdański

Natalia Kurowska, czyli II Wolontariusz Roku 2017 Gminy Miejskiej Starogard Gdański, jest przyboczną w 9. Wodnej Gromadzie Zuchowej „Wilczki Morskie”. – Na co dzień pracuję z zuchami, które dają niesamowicie dużo szczęścia i zarażają nim wszystkich wokół siebie. Jestem osobą, która pomaga w wychowaniu oraz rozwoju tych cudownych dzieci, poprzez zabawę – mówi Natalia Kurowska, która jak większość wolontariuszy, nie wyobraża sobie życia bez pomagania innym.

Kapituła, która wybrała najlepszych wolontariuszy roku, przyznała także 9 wyróżnień specjalnych. Otrzymali je: Paulina Burczyk, Krzysztof Gdaniec, Oliwia Giełdon, Dorota Piechowska, Maria Szumacher, Joanna Witkowska, Magdalena Wodzik, Adrian Martinez Herrera i Sinan Bicer oraz wolontariusze Polpharmy (Monika Kortas, Damian Łaska, Kinga Smalira, Małgorzata Szweda).

Gala Wolontariatu 2017 była pełna niespodzianek i wzruszeń, także dla prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka, który odebrał od Doroty Dorau, prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” anioła symbolizującego jego otwartość i chęć łączenia wszystkich środowisk.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl