Najlepsi starogardzcy maturzyści

W tym roku w Starogardzie Gdańskim maturę najlepiej zdali Martyna Smolińska, Kacper Wołoszyk i Przemysław Pastwa. W dowód uznania za wspaniałe wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Listy gratulacyjne odebrali podczas sesji 29 września.

Wszyscy najlepsi starogardzcy maturzyści 2020 r. są absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Martyna Smolińska uczęszczała do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Oprócz obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym maturę zdawała także z rozszerzonej biologii, chemii oraz języka angielskiego. Jako kolejny etap edukacji obrała sobie kierunek lekarski na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. – W wolnym czasie lubię przede wszystkim spędzać czas z bliskimi mi osobami, przeczytać dobrą książkę, gotować oraz jeździć na rowerze lub rolkach – powiedziała Martyna.

Martyna Smolińska

Kacper Wołoszyk chodził do klasy lingwistycznej. Na poziomie rozszerzonym uczył się języka polskiego, angielskiego i niemieckiego. Na takim też poziomie zdawał je na maturze. – Moim największym hobby są oczywiście języki, w przyszłości chciałbym móc posługiwać się przynajmniej sześcioma. Oprócz tego interesuję się związanymi z nimi krajami, głównie europejskimi oraz ich kulturą. W związku z tym moją ulubioną formą aktywności są wyjazdy Erasmusa za granicę. Poza tym interesuję się teatrem i tenisem. Aktualnie przebywam w Warszawie i podejmuję tutaj studia na Wydziale Lingwistyki Stosowanej, będę kontynuować naukę angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Chciałbym również nadmienić, że czuję się bardzo silnie związany ze swoim regionem, Kociewiem, jak również Pomorzem generalnie. Kiedy ktoś pyta mnie skąd jestem, to dumnie odpowiadam, że ze Starogardu Gdańskiego, stolicy Kociewia. W przyszłości planuję wrócić do północnej Polski i zostać tłumaczem – zdradził Kacper.

Kacper Wołoszyk

Przemysław Pastwa maturę rozszerzoną zdawał z języka angielskiego, matematyki oraz chemii. – Naukę będzie kontynuował na Politechnice Gdańskiej na kierunku chemia. – Swoją pracę zawodową chciałbym związać właśnie z chemią, dlatego myślę o pracy w jakimś laboratorium. Czas wolny lubię spędzać oglądając filmy i seriale, czytając książki, grając w gry i słuchając muzyki – mówił Przemek.

Przemysław Pastwa

Maturzyści nagrody i dyplomy uznania odebrali osobiście z rąk przewodniczącej Rady Miasta Starogard Gdański Anny Benert i prezydenta Janusza Stankowiaka. Zabrakło tylko Kacpra Woloszyka, który wyjechał już na studia. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice wyróżnionych oraz dyrektor I LO Wiesława Górska.

Zdjęcia: archiwa prywatne/ z Sesji Rady Miasta: Małgorzata Rogala