Najlepsi rowerzyści walczyli o eliminacje

Szkoła Podstawowa Nr 1 i Publiczne Gimnazjum Nr 4 zakwalifikowały się do dalszego udziału w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Eliminacje odbyły się 8 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Publicznych w Starogardzie Gd.

Zwycięskie drużyny miejskich eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym będą reprezentowały miasto Starogard w eliminacjach powiatowych w dniu 28 kwietnia 2016 r.

Turniej_Ruchu_Drogowego_2016W Turnieju 8 kwietnia uczestniczyło 32 zawodników z miejskich szkół podstawowych i gimnazjów. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn – pięć czteroosobowych z podstawówek i cztery trzyosobowe z gimnazjów. Drużyny wyłonione zostały wcześniej w eliminacjach szkolnych. Zadania uczestników polegały na rozwiązaniu testu i praktycznej jeździe na rowerze. Testy dotyczyły wiedzy z zakresu ruchu drogowego, w tym ustalenia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach dróg. Przygotowała je Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gd., której przedstawiciele czuwali również nad prawidłowym przebiegiem całych eliminacji. W części praktycznej uczniowie musieli pokonać tor sprawnościowy, który składał się z ustawionych przeszkód m.in: równoważni, tarki, korytarza z desek, slalomu z ograniczeniem, rynny i łezki.

Turniej ma na celu podniesienie kultury jazdy i służy poprawie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Uczniowie uczą się nie tylko przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się, ale też partnerskich zachowań wobec innych użytkowników ruchu. Wielu z nich to wielcy miłośnicy dwóch kółek. Dzięki temu rower staje się coraz popularniejszym środkiem komunikacji, a także narzędziem służącym bezpiecznej rekreacji.

Imprezę patronatem objął prezydent miasta Janusz Stankowiak. W jego imieniu Turniej otworzyła naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urszula Domachowska. Koordynatorem eliminacji miejskich był dyrektor Zespołu Szkół Publicznych Szkole Podstawowej Nr 6 i Publicznym Gimnazjum Nr 4 Ryszard Hapoński. Najlepsze drużyny i najlepsi zawodnicy otrzymali puchary i medale, które wręczył zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Za pomoc w przebiegu Turnieju, organizatorzy  serdeczne dziękują Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Wyniki

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA TURNIEJU:

Kategoria Szkoły Podstawowe:

I. miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1: Aranowska Wiktoria, Małkowska Katarzyna, Tyda Szymon, Warkusz Kacper.
II. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3
III. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6
IV. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4
V. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2

Kategoria Gimnazja:
I. miejsce: Publiczne Gimnazjum Nr 4 – Dawid Karbowski, Zalewski Krzysztof, Konstantowski Filip
II. Publiczne Gimnazjum Nr 1
III. Publiczne Gimnazjum Nr 2
IV. Publiczne Gimnazjum Nr 3

ZWYCIĘSCY INDYWIDUALNI TURNIEJU:

Lubiński Oliwier z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Konstantowski Filip z Publicznego Gimnazjum Nr 4.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl