Najlepsi z najlepszych czyli „Wierzyczanki 2016”

Starogardzkie Centrum Kultury, Browar Kociewski, firma SPUTNIK oraz projekt społeczny „PLAN na MAN” to tegoroczni zwycięzcy nagrody „Wierzyczanka 2016” w dziedzinach: kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. Laureaci zostali wyłonieni spośród 22 nominowanych do tego wyróżnienia. Honorowa nagroda powędrowała do Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców. Sama „Wierzyczanka” świętowała pełnoletność.

Od 18 lat nagroda prezydenta miasta przyznawana jest zawsze w dniu święta powrotu Starogardu do Macierzy. Każdego 29 stycznia prezydent nagradza osoby i instytucje, które w minionym roku w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. W ten sposób docenia ich przedsiębiorczość, talent, zaangażowanie w sprawy lokalne, aktywność na rzecz mieszkańców i organizację spektakularnych wydarzenia w mieście. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszają mieszkańcy Starogardu, natomiast nagrody przyznają Zespoły Nominujące.

Kategoria kultura

Starogardzkie Centrum Kultury zostało pierwszym laureatem tegorocznej Gali ‘Wierzyczanki 2016”. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymało

I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Memoriał Edwarda Kowalke

w kategorii kultura za zorganizowanie wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, jakim był I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Memoriał Edwarda Kowalke. Wybrane zostało spośród 7 nominowanych twórców, artystów, muzyków i animatorów kultury. Nagrodę odebrała dyrektor Ewa Roman.

Ewa Roman dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury

– Co za emocje – powiedziała Ewa Roman – Bardzo dziękuję za tę nagrodę i docenienie naszej pracy. Pierwszy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego odbył się w listopadzie ubiegłego roku – przypomniała dyrektor SCK. – Było to dla nas ogromne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Bardzo dziękuję Łukaszowi Rocławskiemu, koordynatorowi tego turnieju, sponsorom, którzy wsparli naszą inicjatywę i zaufali nam przy tym przedsięwzięciu, ale przede wszystkim dziękuję Prezydentowi, Staroście oraz Wójtowi, którzy objęli imprezę swoim patronatem. Już dzisiaj zapraszam Państwa na II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Memoriał Edwarda Kowalke, który odbędzie się 5 listopada.

– Ta nagroda ma wymiar szczególny – powiedział w kulisach Łukasz Rocławski. Pan Edward Kowalke, na którego cześć turniej został zorganizowany sam kiedyś stał na tej scenie i odbierał nominację do Wierzyczanki. Nie dostał jej, ale my dzisiaj odbieramy ją właśnie dla niego.

Kategoria Inicjatywy Społeczne

W kategorii inicjatywy społeczne o Nagrodę Prezydenta rywalizowało siedmiu nominowanych – ludzie z ogromną pasją i społecznym zacięciem. Z zapałałem i entuzjazmem wciągają innych w barwniejszy i ciekawszy świat, dzieląc się z nimi swoją energią i angażując ich do podejmowania nowych wyzwań. Tegorocznymi laureatkami zostały cztere licealistki Marta Kortas, Ada Walczak, Maria Miszewska i

Marta Kortas, Ada Walczak, Maria Miszewska i Weronika Jatkowska – pomysłodawczynie projektu „Plan na MAN”

Weronika Jatkowska – pomysłodawczynie projektu „Plan na MAN”.

– To dla nas ogromne zaskoczenie i docenienie naszej pracy – powiedziała Marta Kortas. To też dowód na to, że inicjatywy młodych ludzi w naszym mieście mogą się rozwijać, dzięki czemu mają wielkie pole do popisu. Dziękuję władzom miasta oraz Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S. A. – naszemu głównemu sponsorowi, bez którego nie byłoby tych działań ani nas tutaj. To dla nas wielkie wyróżnienie.

Fragment przedstawienia „Zakręceni w Czasoprzestrzeni” , który uwieńczył projekt.

„Plan na MAN” został nagrodzony Złotym Wilkiem podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Ekonomicznej „Zwolnieni z Teorii” jako najlepszy projekt dla społeczności obywatelskiej w Polsce 2016 roku. Dziewczyny postawiły na motywację, aktywność i niebanalność (MAN). Ich celem było wyzwolić w rówieśnikach więcej wiary i pewności w siebie, i to im się zdecydowanie udało.

Kategoria Gospodarka

W ostatniej kategorii – gospodarka, Zespół Nominujący wziął pod lupę aż dziesięć przedsiębiorstw. Podzielił je na dwie grupy, aby mikro i mali przedsiębiorcy nie musieli rywalizować z wielkimi firmami. Konkurencja była duża, a wybór trudny. Wśród mikro i małych przedsiębiorstw za przywrócenie browarniczych tradycji miasta „Wierzyczankę 2016” otrzymał Browar Kociewski.

Michał Chajewski – właściciel Browaru Kociewskiego

– Sama nominacja była dla nas ogromnym wyróżnieniem – powiedział właściciel Michał Chajewski. – dlatego nagroda „Wierzyczanki” jest czymś wyjątkowym. Po pierwsze dlatego, że to jest nasze lokalne wyróżnienie, a my w swojej działalności stawiamy na patriotyzm regionalny, gdzie liczy się przede wszystkim Starogard Gdański i Kociewie. Po drugie w ten weekend Browar obchodzi swoje urodziny i nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego prezentu.

Druga „Wierzyczanka 2016” w tej kategorii trafiła do Tomasza Pastwy – właściciela firmy „SPUTNIK”. O zwycięstwie zadecydowała proinwestycyjna postawa właściciela, który od wielu lat przejawia wyjątkową aktywność na gospodarczej mapie Starogardu Gdańskiego oraz mocno angażuje się w rozwój lokalnego sportu.

Tomasz Pastwa właściciel firmy SPUTNIK

– Bardzo dziękuję kapitule za wyróżnienie i serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym – powiedział Tomasz Pastwa. – Dziękuję moim pracownikom oraz rodzinie. Dzięki nim mogę tutaj stać i im dedykuję tę nagrodę.

Nagroda Honorowa

Honorowa „Wierzyczanka 2016” powędrowała w tym roku do Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców. Stowarzyszenie w ubiegłym roku obchodziło 25-lecie Powstania Pierwszej Organizacji Przedsiębiorców w województwie pomorskim i powiecie starogardzkim. Dzisiaj do SKB ZP przynależy ponad 170 firm. Klub reprezentuje ich interesy wobec władz wszystkich szczebli. Prowadzi też bardzo aktywną działalność na rzecz poprawy infrastruktury drogowej w powiecie, rewitalizacji rynku oraz budowy obwodnicy Starogardu. Wspiera władze samorządowe oraz wiele imprez w mieście. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Borzeszkowski. Podziękował za wyróżnienie w imieniu wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych zrzeszonych w Starogardzkim Klubie Biznesu, ale wszystkich, którzy swoją energię, czas i pieniądze angażują w imprezy kulturalne, sportowe oraz różne przedsięwzięcia, które odbywają się w Starogardzie.

– Ta „Wierzyczanka” jest dla nich i to w ich imieniu serdecznie dziękuję – powiedział Grzegorz Borzeszkowski.

Grzegorz Borzeszkowski odbiera Honorową Wierzyczankę z rak prezydenta miasta Janusza Stankowiaka

Niezwykła Gala i urodziny „Wierzyczanki”

To był piękny wieczór w kinie Sokół. Każdy nominowany mógł poczuć się przez chwilę jak gwiazda filmowa. Galę poprowadził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Cały wieczór umiliła gościom znakomita muzyka. Wystąpili m.in. zwycięzcy XXIV Nocy Bardów. Zespół CANTO wykonał dwie piosenki Franka Sinatry „Fly me to the moon” oraz „Creep” Radiohead. Kamil Zremski i Maciej Smycz zagrali własny utwór „Panegiryk”, a Wiesław Chrzanowski razem z Kacprem Czarnym i Kacprem Aranowskim przypomnieli piosenkę Sebastiana Riedla „Na dnie Twojego serca”. Gwiazdą wieczoru była Maja Kleszcz. Oczarowała publiczność mocnym unikatowym głosem, którym malowała przepiękne muzyczne pejzaże. Towarzyszyli jej znakomici muzycy z zespołu IncarNations.

„Wierzyczanka” w tym roku obchodziła swoje 18. urodziny. Jak przystało na osiemnastkę tegoroczna Gala zapisała się w historii miasta jako spotkanie wyjątkowo uroczyste, barwne i nastrojowe.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl