Najlepsi maturzyści nagrodzeni

Patrycja Freda, Paweł Drążkowski i Dawid Czech to trzej najlepsi tegoroczni maturzyści w Starogardzie Gdańskim. Wszyscy ukończyli I Liceum Ogólnokształcące. Maturę zdali celująco. W dowód uznania Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Listy gratulacyjne odebrali na sesji w dniu 30 sierpnia 2017 roku.

Paweł Drążkowski skończył klasę o profilu matematyczno – fizycznym.

Paweł Drążkowski

Nic więc dziwnego, że jego ulubionym przedmiotem w szkole była matematyka. Ale oprócz liczb pasjonuje go muzyka. W wolnych chwilach uwielbia grać na gitarze. Już w drugiej klasie liceum wiedział, co i gdzie chce studiować. Wybierając kierunek studiów po prostu połączył swoje zdolności z zamiłowaniami.
– Chcę projektować urządzenia elektroniczne zwłaszcza dla branży muzycznej, dlatego wybrałem studia techniczne Elektronikę i Telekomunikację na Politechnice Gdańskiej – przyznaje.

Ma wiele pomysłów na siebie, ale na tę chwilę pozostaje otwarty na nowości, których się spodziewa w kolejnym etapie swego życia.

Patrycja Freda to urodzona humanistka. Interesuje się sztuką i literaturą. W wolnym czasie czyta książki, spotyka się z przyjaciółmi, ogląda filmy i słucha muzyki, która jak twierdzi jest bardzo ważnym elementem jej życia. Mówi o sobie, że jest poszukiwaczem, który stara się zrozumieć siebie i odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Marzy o podróżach i pisaniu.

Patrycja Freda

– Pierwsze to nieskończone źródło wiedzy o świecie i ludziach, drugie to moja pasja. Uwielbiam pisać, zwłaszcza krótkie opowiadania – przyznaje – W przyszłości chciałabym napisać i wydać własną książkę.

W liceum uczęszczała do klasy o profilu społeczno-prawnym. Jej „konikiem” od dziecka była i jest  historia. Jednak swoją przyszłość związała z psychologią, którą będzie studiować na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Decyzję o wyborze kierunków studiów podjęła dosłownie po maturze i jak podkreśla – była to nagła, nieoczekiwana zmiana planów. 

 – Wybrałam psychologię, bo doszłam do wniosku, że da mi znacznie więcej przestrzeni i możliwości do rozwoju niż historia – mówi. – Decyzję pomogli podając mi rodzice i przyjaciele. Z ich pomocą przyznałam się sama przed sobą, że najbardziej interesuje mnie człowiek i jego psychika. Chcę w przyszłości pomagać ludziom, zgłębiać tajniki ich umysłów oraz motywy, którymi kierują się w życiu. Kocham historię, uwielbiam studiować naszą przeszłość, bo dzięki temu lepiej rozumiem świat, ale w tej chwili bardziej pociąga mnie teraźniejszość, życie tu i teraz.

Dawid Czech to „mieszanka wybuchowa” –  ścisły umysł i  dusza artysty.

Dawid Czech

Skończył  klasę o profilu matematyczno –fizycznym, chociaż jego pasją jest historia i sztuka. Tworzy fantastyczne grafiki, które zdążyły pojawić się już na wystawie w Brukseli.
– To moje największe osiągniecie – przyznaje tegoroczny maturzysta – właśnie z grafiką chcę związać swoją przyszłość.

Niestety mimo celująco zdanej matury zabrakło mu punktów, aby dostać się na wymarzone studia. Wybrał dwa kierunki, które idą w parze z jego zainteresowaniami – filozofię i kognitywistykę. Będzie studiować na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu do czasu, aż dostanie się na uczelnię artystyczną.

– Myślę, że w tej chwili jestem kimś w rodzaju sardonicznego artysty bez dalekosiężnych planów – śmieje się Dawid – moim marzeniem jest żyć w zgodzie ze sobą. Chyba na tym polega właśnie szczęście.

Wszyscy trzej abiturienci uzyskali z matury wyniki powyżej 800 pkt. Nagrody i dyplomy uznania odebrali osobiście z rąk przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Czyżewskiego i prezydenta Janusza Stankowiaka podczas sesji Rady Miasta w dniu 30 sierpnia br. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice wyróżnionych oraz dyrektor szkoły Wiesława Górska.

Fot. zdjęcia prywatne/ z uroczystości wręczenia nagród – Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl