Nagrody dla najlepszych maturzystów

Ida Chmielecka, Oliwia Koćma i Oskar Wojak to najlepsi tegoroczni maturzyści w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za wspaniałe wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Listy gratulacyjne odebrali na sesji 28 września 2022 r.

Ida Chmielecka uczyła się w klasie matematyczno-geograficznej. Poza przedmiotami obowiązkowymi zdawała maturę rozszerzoną z matematyki, geografii, języka polskiego i angielskiego. – Nigdy nie potrafiłam się jednoznacznie określić jako „humanistka” lub „ścisłowiec”. Zamiłowanie zarówno do matematyki, jak i języka polskiego towarzyszy mi od wczesnej podstawówki. Pierwszy z tych przedmiotów jest dla mnie niezwykle satysfakcjonujący, co do drugiego, miałam duże szczęście uczyć się pod okiem świetnych polonistek, które otworzyły mi umysł i zaraziły swoją pasją. Geografia i język angielski pomogły mi stworzyć jeszcze więcej możliwości wyboru studiów. Padło na psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Chciałabym pomóc ludziom żyć lepiej i szczęśliwiej, poznawać ich historie – powiedziała Ida. Jej ogromną pasją jest sztuka, w szczególności poezja, muzyka, teatr i film. Planuje znaleźć w Gdańsku nową grupę teatralną, do której dołączy, a w przyszłości zrealizować swoje dwa główne marzenia: wydać tomik poezji i nagrać choć jeden utwór muzyczny.

Ida Chmielecka

Oliwia Koćma poza obowiązkowymi przedmiotami na maturze zdecydowała się podejść do egzaminów na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego, biologii oraz języka polskiego. – Za każdym z wybranych przeze mnie przedmiotów krył się inny proces decyzyjny. Pierwszy z nich: język obcy, był najłatwiejszą z decyzji. Angielski towarzyszy mi na co dzień i sądzę, że jego znajomość znacznie ułatwia życie w dzisiejszym świecie. Uczęszczałam do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, stąd też biologia. Na rozszerzenie z języka polskiego zdecydowałam się, ponieważ nauka tego przedmiotu zawsze sprawiała mi radość. Lubię wypowiadać się na różne tematy i odkrywać konteksty historyczne oraz kulturowe obecne w sztuce. Od października zaczynam studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie malarstwo, a w wolnym czasie lubię chodzić do kina z przyjaciółmi i zwiedzać nowe miejsca – opowiada Oliwia.

Oliwia Koćma

Oskar Wojak maturę rozszerzoną zdawał z matematyki, chemii, fizyki oraz języka angielskiego. – Te przedmioty najbardziej mnie interesują oraz liczą się w rekrutacji na studia. Będę studiował na Politechnice Gdańskiej na kierunku elektrotechnika – zdradził Oskar. Jego największymi pasjami są muzyka oraz nauka. W wolnym czasie najchętniej gra na pianinie, tworzy projekty DIY (np. układy elektroniczne) oraz sim-racing.

Oskar Wojak

Maturzyści nagrody i dyplomy uznania odebrali osobiście z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Starogard Gdański Anny Benert i Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice wyróżnionych, a także dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie Wiesława Górska oraz dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej Hanna Gałązka-Janas.

fot. archiwa prywatne/z Sesji Rady Miasta: Małgorzata Rogala