Nagrody dla najlepszych maturzystów

Marcin Rogowski, Łukasz Kurowski i Anna Janeczek to najlepsi tegoroczni maturzyści w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za wspaniałe wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Listy gratulacyjne odebrali na sesji 28 września 2021 r.

Marcin Rogowski jest absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych. Poza obowiązkowymi przedmiotami na maturze zdawał również rozszerzenia z języka angielskiego, chemii oraz biologii. Chociaż uczył się na kierunku technik analityk, który ściśle związany jest z chemią oraz matematyką, postanowił podjąć się zdania matury z biologii. – Uznałem, iż matura z biologii może mi dać wiele możliwości względem wyboru kierunku studiów, czy mojej własnej drogi życia. Pomimo, że od chemii do biologii nie jest daleko, pracy było wiele, zwłaszcza, że działo się to w klasie maturalnej – powiedział tegoroczny maturzysta.

Marcin Rogowski

Młody mężczyzna aktualnie pracuje w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma, gdzie obejmuje stanowisko laboranta. Aby pogodzić naukę z pracą, zdecydował się na studia niestacjonarne z chemii analitycznej na Politechnice Bydgoskiej. Choć większość jego pracy dotychczas opierała się na prowadzeniu analiz, w przyszłości planuje zostać technologiem i zajmować się tworzeniem bądź ulepszaniem syntez nowych leków.

– Moją pasją jest pogłębianie wiedzy na temat chemii. Choć darzę wielkim uczuciem wszystko to, co pozostaje w naukowym dorobku ludzkim, to właśnie chemia, dzięki której mogę modyfikować otaczający mnie świat, jest dla mnie najważniejsza. Wolny czas spędzam na drobnych przyjemnościach, takich jak bieganie, granie w gry komputerowe z przyjaciółmi, a także na długich spacerach – zdradził Marcin.

Łukasz Kurowski ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Egzamin dojrzałości zdawał na poziomie podstawowym z języka polskiego, angielskiego i matematyki, a na poziomie rozszerzonym z matematyki, chemii oraz języka angielskiego.

– Od zawsze bliżej mojego serca znajdowały się nauki ścisłe. Matematykę lubiłem od najmłodszych lat. Z chemią zaprzyjaźniłem się w czasach gimnazjum/liceum. Uczestniczyłem w zajęciach dodatkowych z chemii w ramach projektu Zdolni z Pomorza. One przekonały mnie do wybrania kierunku chemicznego w szkole średniej, a w konsekwencji pisania matury z tego przedmiotu. Wybór matematyki jako przedmiotu maturalnego był oczywisty, gdyż daje wiele możliwości wyboru studiów. W sprawie języka, uważam, że angielski jest najbardziej uniwersalnym językiem, spośród wszystkich nauczanych w szkołach – stwierdził Łukasz.

Łukasz Kurowski

Maturzysta podjął studia na kierunku inżynieria materiałowa na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Chemicznym. Planuje poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu, aby móc realizować się w branży chemicznej.

– Moją największą pasją jest muzyka, główne polski rap. Umila mi ona każdą wolną chwilę. Interesują mnie numizmatyka oraz turystyka, które bardzo dobrze ze sobą współgrają. Przy okazji wyjazdów zagranicznych poszukuję rzadko spotykanych monet – dodał.

Anna Janeczek także jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim. Podczas egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym zdawała matematykę, chemię oraz język angielski. – Wybrałam te przedmioty, ponieważ uczęszczałam do klasy o takim właśnie profilu. Naukę zamierzam kontynuować na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie na kierunku lekarsko-dentystycznym. W wolnym czasie lubię oglądać stare filmy, wychodzić na długie spacery z psem oraz spędzać czas z bliskimi – powiedziała tegoroczna maturzystka.

Anna Janeczek

Maturzyści nagrody i dyplomy uznania odebrali osobiście z rąk przewodniczącej Rady Miasta Starogard Gdański Anny Benert i prezydenta Janusza Stankowiaka. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice wyróżnionych, a także dyrektor I LO Wiesława Górska oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, którego reprezentował zastępca Andrzej Prabucki.

Zdjęcia: archiwa prywatne/ z Sesji Rady Miasta: Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl