Nad Starogardem będą latać dyski

Już w najbliższą sobotę (11 sierpnia) Starogard Gdański odwiedzą najlepsi zawodnicy Ultimate Frisbee w tej części kraju. Osiem drużyn między innymi z Poznania, Szczecina, Olsztyna, Gdańska, a nawet Zielonej Góry przyjedzie na Stadion Włókniarza im. Kazimierza Kropidłowskiego, by walczyć w Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski Mixed. Zawody rozpoczną się o godzinie 8:00 i potrwają do godziny 19:30.

Ultimate to jeden z najszybszych i najbardziej widowiskowych sportów drużynowych. To sport będący połączeniem wielu elementów zaczerpniętych z innych dyscyplin drużynowych, takich jak piłka nożna, szczypiorniak, koszykówka czy nawet rugby i futbol amerykański z taką jednak różnicą, że piłkę zastąpiono latającym talerzem (frisbee). Sport ten jest ewenementem na skalę światową, gdyż jako jedyna dyscyplina drużynowa nie posiada sędziów. Wszelkie zdarzenia na boisku wyjaśniane są przez samych zawodników w oparciu o zasady fair play.

W naszym mieście będziemy mieli okazję oglądać zmagania drużyn mieszanych, w których na boisku jednocześnie rywalizują kobiety i mężczyźni. Niedawno ultimate frisbee zostało uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dziedzinę sportu. Niewykluczone zatem, że w przyszłości zawodnicy będą mogli rywalizować na stadionach olimpijskich.

Nie będzie to pierwszy raz, kiedy dyski będą latać nad Starogardem. Kilka tygodni wcześniej organizator turnieju przeprowadził zajęcia z dziećmi i młodzieżą w ramach ferii ze sportem organizowanych przez OSiR.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl