Dzień Motyla w „małej czwórce”

Dzień Życzliwości dla Drugiego Człowieka i Pierwszy Dzień Wiosny czyli 21 marca uczniowie „małej czwórki” (filii SP nr 4) świętują w sposób szczególny. Od trzech lat Regina Turek nauczycielka religii razem z innymi nauczycielami organizuje w szkole akcję „Dzień Motyla”. Jej celem jest pomoc chorym z Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

– 5 lat temu w Poznaniu grupa młodych wolontariuszy postanowiła otworzyć swoje serca dla potrzebujących. Akcję nazwali „Dzień Motyla”

Regina Turek pomysłodawczyni akcji „Dzień Motyla” w „małej czwórce”

– przypomniała Regina Turek. – wybierając pomoc dla chorych w hospicjach, bo ich życie bywa równie ulotne, delikatne i kruche, jak życie motyli. Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w organizację zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla gdańskiego hospicjum. Chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się, że na świat trzeba patrzeć nie tylko oczami, ale też sercem – mówiła pomysłodawczyni.

21 marca 2017 roku uczniowie „małej czwórki” przyszli do szkoły ubrani we wszystkie kolory tęczy. Głowy przestroili opaskami z motylami i przynieśli ze sobą materiały papiernicze oraz środki chemiczne, aby wesprzeć chorych z gdańskiego hospicjum.

– Dzieci bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach. Cieszą się, że mogą pomóc innym. Wspierają ich w tym rodzice i nauczyciele, którzy z zapałem angażują się w organizację całego dnia – dodała dyrektor filii Anna Byczkowska.

Na szkolne święto „Dnia Motyla” zaproszono wielu gości, którzy wspólnie z dziećmi obejrzeli przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienie o tym, jak dobrze jest pomagać innym. Wysłuchali wielu piosenek, utworów muzycznych i zobaczyli taniec motyli. Oprócz uczniów wystąpił też Grzegorz Oller dyrektor OPP w Starogardzie z córką Zosią, która zagrała na skrzypcach przy jego akompaniamencie na akordeonie.

Taniec motyli w wykonaniu uczniów filii Szkoły Podstawowej Nr 4 w Starogardzie Gdańskim

Wcześniej uczniowie ze swoimi wychowawcami przygotowali wystawę prac plastycznych i listów napisanych do motyli, które zwiastują nadejście wiosny i nowego życia. Wystawę można oglądać na korytarzu przy wejściu.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 Iwona Lewandowska w imieniu wszystkich gości podziękowała za zaproszenie na to święto. Podkreśliła, że nie wszędzie i nie zawsze odbywają się takie wspaniałe spotkania. Życzyła wszystkim wiosny w sercu i  głowie oraz motyli w brzuchu, aby każdy doświadczał radości z zakończenia zimy. – Noście tę wiosnę w sercach i dzielcie się nią z innymi – zakończyła.

Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” dodała, że być może już za kilka lat dzieci będą mogły pomagać hospicjum w Starogardzie Gdańskim i życzyła wszystkim subtelności i delikatności w trosce o innych.

Na koniec dzieci podarowały gościom obrazki z motylami i słodkie ciasteczka w kształcie motyli. Ten dzień w szkole wszyscy obecni zapamiętają jako wyjątkowo kolorowy i uśmiechnięty.