„MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ”. Podsumowanie akcji Sprzątania Świata

We wrześniu tego roku, aż 2699 przedszkolaków oraz uczniów ze starogardzkich szkół podstawowych i średnich, a także liczne grono pracowników Urzędu Miasta posprzątało nasze miasto.

W ramach akcji, której przyświecało hasło „MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ”,  uczestnicy posprzątali  spory zakres terenu w Starogardzie Gdańskim. Były to m.in. Al. Jana Pawła II, Al. Wojska Polskiego, Os. Kopernika, Park „Nowe Oblicze”, las w pobliżu kościoła pw. NSPJ, park kocborowski, teren przy OSiR, oraz  zalesione strefy pomiędzy „Strzelnicą” a „Stadniną Ogierów”.

W akcji udział wzięło siedem przedszkoli, siedem szkół podstawowych, trzy szkoły ponadpodstawowe, Szkoła Przyszpitalna, a także pracownicy Urzędu Miasta, którzy posprzątali teren przy jeziorze Kochanka oraz ścieżkę spacerową doliny Wierzycy.

Łącznie zebrano 360 kg odpadów. Koordynatorem działań był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański, który na potrzeby akcji wydał pracownikom i uczestnikom 1120 worków na śmieci i 3815 rękawic jednorazowych.

Uczestnicy akcji podczas podsumowania – m.in. dzieci z przedszkola „Modraczek” wraz z opiekunką

Spotkanie podsumowujące 28. edycję akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”,  zrelacjonował 30 listopada naczelnik Wydziału – Sebastian Brauer:

Witam uczestników, wszystkie dzieci, młodzież oraz nauczycieli – rozpoczął. Mimo niekorzystnych  czasów  w jakich nam przyszło żyć, cieszę się, że udało nam się dziś spotkać w tak licznym gronie – kontynuował.  Dziękuję za poświęcenie i wsparcie, za zrozumienie, że istotą akcji jest dobro nas wszystkich, aby nasze miasto było czyste i wolne od odpadów – dodał.  Serdecznie witam także pana prezydenta Janusza Stankowiaka, przedstawicielki firmy Starkom –  jednego z naszych sponsorów, a także współpracowników z Urzędu Miasta, którzy pomogli we wszystkich przygotowaniach do akcji. 

Przybyłym ze szkół i przedszkoli uczestnikom,  za zaangażowanie i przyczynienie się do oczyszczenia naszego miasta podziękował Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podczas podsumowania 28.edycji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”

Miło mi gościć wszystkich państwa w murach Urzędu Miasta, w szczególności dzieci, młodzież, nauczycieli, wychowawców i opiekunów – rozpoczął. To szczytna akcja.  Patrząc na państwa  jestem niezwykle podbudowany, że tak licznie włączyliście się do tego aby nasze środowisko, w którym żyjemy na codzień, było dla nas coraz bardziej przyjazne – mówił.  Przykre, że to niestety ludzie zanieczyszczają świat. I targają mną dwa sprzeczne uczucia, bo mam nadzieję, że dożyjemy takich czasów, w których nie będzie trzeba takich akcji organizować. – dodał.  To budujące, że coraz częściej dzieci i młodzież mówią o tym, aby dbać o ekologię i o środowisko. Dziękuję Wam za to i mam nadzieję, że będziecie zawsze o tym głośno mówić i domagać się właśnie od nas tego, abyśmy myśleli o Waszej przyszłości. Bo to Wy kiedyś będziecie musieli zarządzać i gospodarować  tym, co zostanie – zakończył.

Organizatorami akcji byli m.in Miejski Zakład Komunikacji, który zebrał odpady i przetransportował do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, Starostwo Powiatowe, które sfinansowało zakup worków i rękawic. Upominki dla uczestników ufundował P.U.K. „Starkom” Sp. z o.o. i Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.