Muzycznie dla Ukrainy

Polsko-ukraiński zespół Słowiki-Solowej, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, chór ukraiński VYRIJ oraz Bayer Full wystąpiły 23 kwietnia w sali Kina „Sokół”. Wyjątkowy koncert pieśni polskich i ukraińskich zorganizowało Starogardzkie Centrum Kultury.

Muzyczne spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnów Ukrainy i Polski. – Ten koncert był niezwykły. Ukraińskie pieśni są piękne, a powszechnie wiadomo, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mają ogromne talenty muzyczne, co dzisiaj potwierdzili. Wydarzenie doskonale wpisuje się w rok 2022, uchwalony przez Radę Miasta Starogard Gdański Rokiem Solidarności z Narodem Ukraińskim – powiedział zastępca przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta Artur Cybula.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, dyrektor SCK Ewa Roman oraz wiceprezydent miasta Maciej Kalinowski podczas koncertu polsko-ukraińskiego.

– W Starogardzie Gdańskim przebywa obecnie ponad 800 uchodźców z Ukrainy. To głównie z myślą o nich zorganizowany został ten koncert. Wiem, że znaleźli się oni wśród publiczności, co bardzo mnie cieszy. Myślę, że możliwość posłuchania znanych ukraińskich pieśni w pięknych wykonaniach pozwoli im poczuć się lepiej, może trochę bardziej jak w domu – mówił Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Artyści zaprezentowali utwory od lirycznych, które usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu Słowiki-Solowej i chóru VYRIJ, przez skoczne, jakie brawurowo zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, aż po rozrywkowe, którymi z krzeseł publiczność porwał zespół Bayer Full.

Bayer Full na scenie Kina „Sokół”. 

Podczas koncertu można było wesprzeć uchodźców, kupując obrazy autorstwa pochodzącej z Ukrainy pani Weroniki. Pomagać można cały czas, wpłacając wolne środki na konto SCK: 13 8340 0001 2002 0004 2736 0004, w tytule przelewu wpisując „Pomoc dla Ukrainy”.

Pani Weronika i prowadzący koncert Łukasz Rocławski prezentują obrazy ukraińskiej artystki.

Patronat honorowy nad koncertem objęli:
Kazimierz Smoliński – Poseł na Sejm RP
Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gdański
Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczew

Partnerzy koncertu:
Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto
Port Gdańsk
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl