Muzyczna uczta z białoruską orkiestrą

Drugi rok z kolei Starogard gościł Symfoniczną Orkiestrę Estradową z Mińska. Wtorkowy koncert zainaugurował V Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu. 25 kwietnia o godz. 19:00 w kinie „Sokół” zaśpiewali Grigorij Polisczuk i Tatjana Drobyszewa oraz wschodzące gwiazdy białoruskiej sceny. Orkiestra zagrała pod dyrygenturą Anatolija Kudzina.

We wtorkowy wieczór pięćdziesięcioosobowa orkiestra z Mińska na specjalnie rozbudowanej scenie zagrała najpopularniejsze przeboje światowych kompozytorów muzyki filmowej. Przypomniała utwory wybitnych muzyków, w których losach Polska i Białoruś odegrały istotną rolę – Anny German i Czesława Niemena. Między innymi mniej znane utwory operowe w wykonaniu Anny German zaprezentowała Tatjana Drobyszewa – światowej sławy sopranistka. Wykonała arię z opery „Tetida in Sciro” Domenico Scarlatti. Z kolei solista młodego pokolenia – Paweł Kozicz brawurowo zaśpiewał jeden z największych przebojów Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, robiąc na publiczności ogromne wrażenie. Podczas koncertu nie zabrakło też nowoczesnych stylizacji folkloru białoruskiego z repertuaru legendarnego zespołu „Pieśniary” oraz pięknych ludowych pieśni w wykonaniu młodych utalentowanych solistów: Darii Chmielnickajej (sopran) i Romana Jurkowa (baryton) oraz Aleksandra Kowalowa (tenor).

Serca publiczności skradli też instrumentaliści. Solówki na saksofonie i gitarze elektrycznej w wykonaniu Władysława Kalinowskiego i Jegora Dorożko wprost oczarowały widzów, którzy gromkimi brawami wyrazili swój zachwyt nad wirtuozerią muzyków.

Z ciepłym przyjęciem starogardzian spotkał się  znany z repertuaru A. Bocelli`ego utwór „Time to say goodbay” w wykonaniu białoruskiego tenora Grigorij Polisczuk, solisty Wiedeńskiej Agencji Operowej i wykładowcy Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku oraz Tatiany Drobyszewej. Ich wykonanie przyprawiło niejednego słuchacza o dreszcze. Publiczność długo oklaskiwała występ znakomitego duetu światowej sławy śpiewaków.

Bardzo popularny w Polsce przebój Maryli Rodowicz „Remedium” zakończył ponad dwugodzinny koncert artystów z Białorusi. Soliści wykonali piosenkę w dwóch językach polskim i białoruskim, zapraszając do wspólnego śpiewu ośmioletnią mieszkankę Wejherowa.

Gościem honorowym koncertu była Konsul Generalna Republiki Białorusi w Gdańsku Tatjana Tajanowskaja, którą przywitał prezydent miasta Janusz Stankowiak. W podziękowaniu za zaproszenie prezydent otrzymał od Tatjany Drobyszewej chleb naroczański, sporządzany według receptury litewskiej ale upieczony na Białorusi. Jak powiedział na koniec koncertu Igor Jankowski – pomysłodawca Festiwalu, polsko-białoruski kompozytor, dyrygent i pedagog – to symbol otwartości i przyjaźni, znak zaufania i gotowość do wzajemnej pomocy i wsparcia naszych słowiańskich narodów i kultur. Taki cel stawia sobie właśnie Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu, który zainaugurował dzisiejszy koncert w Starogardzie.

Muzyczne spotkania z białoruskimi artystami potrwają do 1 maja br. Kolejne koncerty odbędą się w Toruniu, Gniewinie, Szemudzie, Rumii, Lęborku. Festiwal zakończy się występem w Malborku. Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.