Multimedialne muzeum Deyny w Starogardzie. Jest pomysł na jego budowę

W 2022 roku przypada 75. rocznica urodzin Kazimierza Deyny, który urodził się w Starogardzie Gdańskim. – Z tej okazji zamierzamy w sposób szczególny upamiętnić postać legendarnego piłkarza. Jednym z pomysłów jest budowa w Starogardzie Gdańskim multimedialnego muzeum poświęconego Deynie –– powiedział podczas konferencji prasowej prezydent miasta Janusz Stankowiak.

 – Mottem Starogardu Gdańskiego jest „Tu rodzą się gwiazdy”. Jedną z najjaśniejszych gwiazd jest Kazimierz Deyna – legenda polskiego i światowego footballu. Starogard od wielu lat buduje na legendarnej postaci swoją markę – powiedział  prezydent miasta Janusz Stankowiak rozpoczynając konferencję prasową poświęconą pomysłowi budowy muzeum Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim.  W 2022 roku przypada rocznica jego 75.urodzin. Z tej okazji Miasto zamierza uhonorować piłkarza w sposób szczególny. Jednym z pomysłów jest właśnie budowa muzeum multimedialnego poświęconego życiu i karierze sportowej Kazimierza Deyny. Muzeum miałoby powstać na Stadionie im. Kazimierza Deyny w miejscu budynku dawnego biurowca Ośrodka Sportu i Rekreacji i hotelu Rekord.

Jak powiedział na konferencji prasowej w dniu 23 października poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński istnieje realna szansa, aby rozpocząć to przedsięwzięcia w przyszłym roku.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

– Jesteśmy winni to Deynie, o którym Polska trochę zapomniała, gdy zginął śmiercią tragiczną we wrześniu 1989 roku w Stanach Zjednoczonych – mówił Kazimierz Smoliński. – Muzeum byłoby najbardziej godnym miejscem upamiętnienia legendarnego piłkarza na skalę ogólnopolską. Pokazywałoby jego sylwetkę na tle „Orłów Górskiego”. Kazimierz Górski był trenerem reprezentacji Polski w latach 70-tych, kiedy Polska odnosiła największe sukcesy w piłce nożnej i kiedy Deyna był kapitanem tej reprezentacji. Starogard jest idealnym miejscem na jego budowę, bo tu urodził się Kazimierz Deyna i tu żyją ludzie, którzy z nim grali na „Włókniarzu”. Pan Prezydent nosił się z zamiarem rozebrania jednego z budynków na stadionie i to natchnęło mnie myślą, żeby właśnie tutaj stworzyć muzeum Deyny – powiedział poseł.

Kazimierz Smoliński zadeklarował pomoc miastu w realizacji tego przedsięwzięcia. Podkreślił, że jest przekonany, że muzeum interesować się będą nie tylko fani piłki nożnej z Polski, ale całej Europy. Nowoczesna technologia umożliwi też poznanie Kazimierza Deyny fanom piłkarza zza oceanu.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak wspomniał, że Miasto podjęło już konkretne działania w kierunku realizacji pomysłu.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Otrzymaliśmy zgodę z Fundacji im. Kazimierza Deyny na korzystanie z imienia i nazwiska oraz wizerunku Kazimiera Deyny. Chcemy je zlokalizować na terenie kompleksu sportowego im. Kazimierza Deyny. Wyburzyć stary hotel Rekord, który stoi bezużytecznie i w tym miejscu postawić muzeum, głównie multimedialne, ale będziemy się starali pozyskać też różne pamiątki po Deynie z całego świata. Prezes Fundacji Janusz Dorosiewicz zapewnił nas, że pomoże nam w uzyskaniu eksponatów, zdjęć, wycinków prasowych i innych pamiątek dotyczących życia i kariery sportowej piłkarza, które powinny znaleźć się w tym muzeum. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy zaczęli ten pomysł realizować. Niebawem ogłosimy konkurs na koncepcję tego projektu. W związku z tym mam nadzieję, że wszyscy, którzy wezmą udział w tym konkursie wykażą się innowacyjnością, bo zależy nam na tym, aby już sama forma budynku przyciągała uwagę wszystkich, którzy będą chcieli to muzeum odwiedzić – dodał prezydent Janusz Stankowiak.

Prezydent podziękować posłowi za pomysł i deklarację pomocy przy jego realizacji. Zaznaczył, że jeśli uda się go zrealizować, to będzie coś wyjątkowego i ważnego nie tylko dla starogardzian ale dla całej Polski.

O szczególnych zasługach piłkarza dla miasta i Polski powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Marek Jankowski.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Marek Jankowski

– Zawsze wykorzystuję okazję, aby szczególnie młodemu pokoleniu przypominać o największych sukcesach Kazimierza Deyny. Było ich co niemiara i trzeba by długo o nich mówić. Kazimierz Deyna był skromnym człowiekiem i nigdy nie wstydził się tego, że pochodzi ze Starogardu Gdańskiego. Jego sukcesy zaczęły się w 1972 r., kiedy podczas olimpiady w meczu z Węgrami strzelił dwie bramki. Pamiętam jednak inny wspaniały mecz na stadionie w Chorzowie – mecz Polska -Holandia. To był 10 września 1975 roku, na trybunach 95 tys. ludzi. Kazimierz Deyna wówczas bramki nie strzelił, ale to był najlepszy mecz reprezentacji Polski, jaki pamiętam, a królem „środka” był oczywiście starogardzianin. Chciałbym żeby młode pokolenie, młodzi ludzie ze Starogardu Gdańskiego brali przykład z Kazimierza Deyny jako sportowca, który zawsze dążył do celu i na każdym kroku starał się podwyższać swoje umiejętności. To doskonały przykład dla młodych pokoleń starogardzkich sportowców, jak można wejść na szczyt – powiedział Marek Jankowski.

Trzeci od lewej Kazimierz Deyna

Podkreślił działania samorządu starogardzkiego podejmowane w trosce o pamięć wielkiego piłkarza. – W Starogardzie istnieje szlak Kazimierza Deyny – od budynku, w którym się urodził poprzez jego szkołę, boisko Włókniarza, aż na nasz piękny stadion, który przez ekspertów uznawany jest za najładniejszy stadion kameralny w woj. pomorskim. W Starogardzie odbywa się też turniej piłkarski Kazimierza Deyny, na który przyjeżdżają zespoły z ałej Europy. I teraz, kiedy słyszę o budowie muzeum Kazimierza Deyny w Starogardzie, jestem przekonany, że to najlepszy moment, aby wkomponować to przedsięwzięcie nie tylko w obchody rocznicy 75.urodzin piłkarza, ale żeby w ogóle podkreślić sylwetkę tego wybitnego sportowca naszego miasta – spuentował wiceprzewodniczący Rady Miasta.

fot. Magdalena Dalecka