Mróz – śmiertelny wróg osób bezdomnych. MOPS apeluje: nie bądź obojętny!

Zbliża się kolejny okres zimowy, który jest czasem niezmiernie trudnym zwłaszcza dla osób bez dachu nad głową. Bywa, że jeden telefon może ocalić im życie, dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim apeluje do mieszkańców, aby nie byli obojętni i zgłaszali wszystkie przypadki obecności bezdomnych w okresie jesienno-zimowym.

– Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, prowadząca w konsekwencji do nadmiernego wychłodzenia organizmu – informują pracownicy MOPS w Starogardzie. – Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby zwrócili uwagę na obecność osób bezdomnych w swoim otoczeniu, szczególnie zimą, bo niskie temperatury na dworze mogą być dla tych ludzi zabójcze – dodają.

Informacje o niepokojących wydarzeniach na terenie Starogardu Gdańskiego, o osobach w potrzebie można kierować do:
1. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gd. tel. 58-562 44 58;
2. Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gd. tel. 58-737 02 22; tel. alarmowy 997 lub 112;
3. Straży Miejskiej w Starogardzie Gd. tel. 58-530 60 95; tel. alarmowy 986;

Aby ustalić zasady współpracy oraz koordynację działań na rzecz bezdomnych mieszkańców Starogardu 10 października br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starogardzie spotkali się przedstawiciele Ośrodka, Caritas, Rodzinnych Ogrodów Działkowych, Policji i Straży Miejskiej. Wymienili się doświadczeniami z poprzednich lat oraz ustalili plan działań na nadchodzące miesiące.

Od 6 listopada Caritas przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Lubichowskiej we współpracy z MOPS przygotowywać będzie ciepłe posiłki dla osób bezdomnych. Z darmowych obiadów w stołówce Caritas-u bezdomni mogą korzystać od poniedziałku do piątku. Na sobotę i niedzielę otrzymają tzw. suchy prowiant. W pomieszczeniach Caritas-u będą mogli również się umyć, wymienić brudne ubranie i zaopatrzyć się w odzież oraz buty stosowne do warunków atmosferycznych.

Podczas spotkania w MOPS ustalono również zasady współpracy pracowników socjalnych Ośrodka, funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji, którzy wspólne patrolować będą wszystkie niezamieszkałe miejsca w mieście. W związku z tym każdy, kogo zaniepokoi obecność bezdomnego w miejscu, w którym ujemna temperatura na zewnątrz może zagrażać jego zdrowiu lub życiu, proszony jest o zgłoszenie tego faktu pod wskazane numery telefonów. Taką deklarację złożyli na spotkaniu również prezesi ROD. Zobowiązali się do bieżącego informowania o osobach bezdomnych przebywających w altankach ogrodniczych i ewentualnych nowych zasiedleniach.

Ponadto każdy bezdomny, który wyrazi taką wolę, będzie mógł zostać skierowany do jednego ze schronisk: w Grudziądzu, Smętowie Granicznym, Malborku lub Gdańsku. Otrzyma tam na całą zimę bezpieczne schronienie z wyżywieniem. Warunkiem otrzymania skierowania jest bycie trzeźwym, a pobytu w schronisku zachowanie trzeźwości.

Świadczenia na rzecz bezdomnych finansuje Ośrodek ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański z częściowym – rzeczowym i wolontarystycznym wsparciem Caritas-u.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl