Można już skakać i brykać w nowej „Akademii Fiku Miku”

Nowy plac zabaw z siłownią pod chmurką „Akademia Fiku Miku” od niedzieli 25 września otwarta dla mieszkańców wschodniej części miasta. Budżet obywatelski dał im szansę zmiany swojej najbliższej okolicy, którą z powodzeniem wykorzystali.

Ładnie i bezpiecznie

Mieszkańcy ulicy Marii Curie Skłodowskiej, Buchholza i okolic tłumnie stawili się na otwarciu nowego placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Dzieci już od rana szalały na placu.

– Ten plac jest super. Taki kolorowy. Mamy huśtawki, karuzelę i zjeżdżalnię – powiedziała ośmioletnia Dominika – Ale najbardziej nam się podoba zjazd linowy – dodał jej rówieśnik – Michał.

Dzieci bawią się na nowym placu zabaw "Akademia Fiku Miku"
Dzieci bawią się na nowym placu zabaw „Akademia Fiku Miku”

Nowe huśtawki, karuzela, tor przeszkód z piaskownicą, zestaw sprawnościowy typu akrobatyka z 6 elementami liniowymi to tylko kilka z urządzeń na nowym placu, które od teraz staną się miejscem ich codziennych zabaw. Ze specjalnie przygotowanego zestawu urządzeń integracyjnych mogą korzystać też dzieci niepełnosprawne. Przygotowano dla nich specjalny podjazd.
– Chcemy też urządzić piaskownicę dla dzieci na wózkach inwalidzkich, aby mogły zasmakować frajdy zabawy w piasku – powiedziała pomysłodawczyni Jolanta Reszkiewicz.

Dzieci niepełnosprawne mają swoje miejsce do zabawy i integracji.
Dzieci niepełnosprawne mają swoje miejsce do zabawy i integracji.

Dla młodzieży i dorosłych przewidziano część sportową i wypoczynkową z ławeczkami, ustawionymi przy okalającej plac ścieżce. Rodzice, bawiących się dzieci, i nie tylko mogą korzystać z urządzeń do ćwiczeń siłowych takich jak: orbitrek, wioślarz czy podciągacz. Ci którzy przyjadą na plac zabaw na rowerach mogą bezpiecznie zaparkować swoje jednoślady w specjalnych stojakach. Cały plac jest ogrodzony, a do końca roku staną tam też cztery lampy oświetleniowe.

Mieszkańcy mogą się zrelaksować na ławeczkach ustawionych wokół placu zabaw
Mieszkańcy mogą się zrelaksować na ławeczkach ustawionych wokół placu zabaw

– Już nie będziemy musiały chodzić z dziećmi na plac zabaw do parku – powiedziała pani Ania mama ośmioletniej Dominiki. – Ten plac przyciąga kolorami i bogactwem sprzętów do zabawy – dodała pani Wioleta, która mieszka na pobliskim osiedlu w bloku przy ul. Iwaszkiewicza. – Nasze dzieci nie chcą stąd wychodzić. Mogą się wyszaleć, a my – mamy pogadać, bo plac jest ogrodzony i bezpieczny. Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować ten projekt i że mieszkańcy tak licznie go wsparli swoimi głosami. Mam nadzieję, że to nie koniec zmian naszej okolicy – dodała z uśmiechem.

Balony, cukierki i smerfy – wielkie otwarcie

Plac zabaw Fiku Miku to wielki sukces mieszkańców ulic Marii Curie Skłodowskiej i Bucholza. 170 głosów oddanych w głosowaniu na ten projekt postawił go na pierwszym miejscu wśród wszystkich inicjatyw budżetu obywatelskiego 2016 roku z rejonu nr 2. Jego pomysłodawcami są Jolanta Reszkiewicz, Alicja i Jarosław Stawikowscy i Anna Piotrzkowska. – Chcemy biegać, skakać, brykać na trawniku kozły fikać. Gdzie to możesz zrobić smyku? W Akademii Fiku Miku – tym hasłem reklamowym dzieci prosiły o głosy na nasz projekt – przypomniała Jolanta Reszkiewicz podczas powitania – dzisiaj mogą biegać i brykać na wymarzonym placu zabaw, który przeżywa swoją drugą młodość. Spotykają się tu dzieci, dorośli i dziadkowie, którzy z sentymentem wspominają lata świetności placu i cieszą się, że znowu mają możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dziękuję wszystkim, bo dzięki waszemu zaangażowaniu spełniło się nasze marzenie – zakończyła pomysłodawczyni. Prezydent miasta Janusz Stankowiak pogratulował i podziękował mieszkańcom, podkreślając, że to co widzi tutaj, tę radość i wspólnotę, potwierdza tylko, że projekt „budżet obywatelski” ma sens. – My tylko dajemy pieniądze, sukces leży po waszej stronie, was wszystkich, którzy głosujecie na swoje projekty – powiedział. Podziękował zebranym za to, że pokazali na czym polega społeczeństwo obywatelskie i jak wiele można osiągnąć jednocząc siły we wspólnym działaniu. Zachęcił do kontynuowania takiej postawy podczas głosowania nad przyszłymi projektami w budżecie obywatelskim.

Na otwarcie mieszkańcy przygotowali wiele atrakcji dla swoich pociech. Zadbali by każde dziecko i każdy nastolatek zapamiętał ten dzień jako wyjątkowy. Nie zabrakło domowych wypieków, dla starszych chleba ze smalcem, dla młodszych waty cukrowej i cukierków roznoszonych przez dziecięcych ulubieńców Smerfetkę i Papę Smerfa. Były balony, dobra muzyka i wspaniała zabawa, którą uświetnił występ akrobatek z UKS Piramida. Atrakcją otwarcia był też tort, który pokroił prezydent Janusz Stankowiak.

Prezydent janusz Stankowiak kroi tor na otwarciu nowego placu zabaw "Akademia Fiku Miku"
Prezydent Janusz Stankowiak kroi tor na otwarciu nowego placu zabaw „Akademia Fiku Miku”

Tradycji stało się zadość

– Nasze osiedle ma prawie 60 lat – powiedziała Jolanta Reszkiewicz. – Na tym placu kiedyś uprawiano ziemniaki. Za sprawą prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z inicjatywy Moniki Piotrzkowskiej, Jerzego Jakubusa i Zygmunta Grochockiego w 1964 roku powstał tu plac zabaw. Mamy wszystko zapisane w kronice. Każde zdarzenie. Aby przypomnieć historie postawiliśmy tablicę pamiątkową, którą ufundował Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim. Teraz chcemy tylko kontynuować tę tradycję – dodała z uśmiechem pomysłodawczyni. – Pomógł nam budżet obywatelski i zaangażowanie mieszkańców w projekt. Dzisiaj nasze dzieci bawią się na placu na miarę XXI wieku.
– Mój tata posadził tu kiedyś jarzębinę – dodała Anna Piotrzkowska siostra pani Jolanty. – Dzisiaj, aby tradycji stało się zadość razem z prezydentem posadzili klon. W przyszłości postaramy się o jeszcze więcej zieleni i kwiatów cieszących oko.

Michał Boużyk i Anna Piotrzkowska odsłaniają pamiątkowa tablicę.
Wiceprezes Banku Spółdzielczego Kazimierz Knasiak  i Krystyna Olszewska najstarsza córka Moniki Piotrzkowskiej odsłaniają pamiątkowa tablicę.

Czas na boisko

Mieszkańcy nie powiedzieli ostatniego słowa w sprawie rozwoju i zmiany swojej okolicy. W planach mają kolejny projekt, którym pochwalili się podczas powitania.
– Złożyłam już wniosek na budowę boiska wielofunkcyjnego – poinformowała Jolanta Reszkiewicz. – Chcemy teraz zawalczyć o coś dla naszej młodzieży, aby miała miejsce, gdzie może aktywnie spędzić czas, zamiast siedzieć w domu przed komputerami – dodała.

Akademia Fiku Miku kosztowała 200 tys. zł. Dodatkowe 35 tys. będzie kosztować oświetlenie placu. Cztery lampy staną tam jeszcze w tym roku. Wszystkie prace budowlane wykonała firma ROYAL-PLAY z Małkinii Górnej.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl