„Mozartiana Flesz 2019”, czyli wyjątkowe spotkanie z muzyką klasyczną

Już po raz drugi Starogard Gdański będzie miejscem muzycznych spotkań w ramach festiwalu „Mozartiana Flesz”. Na koncerty zaprasza Starogardzkie Centrum Kultury. Starogardzianie będą mieli okazję wysłuchać różnych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu wybitnych artystów.

Ideą Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana Flesz” od lat niezmiennie jest promocja muzyki klasycznej poprzez prezentację utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta w różnorodnej stylistyce, w wykonaniu wybitnych artystów.

Głównym organizatorem imprezy jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Impreza odbywa się głownie w Gdańsku. W tym roku przez 7 dni festiwalowych od 18 do 24 sierpnia 2019 roku będzie można wysłuchać 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej, Domu Uphagena, ale też Parku Nowe Oblicze.

Dzięki współpracy Starogardzkiego Centrum Kultury z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis mieszkańcy Starogardu będą mogli posłuchać muzyki Mozarta na miejscu w swoim rodzinnym mieście. Oczami wyobraźni będą mogli przenieść się w wiek XVIII i doświadczyć wyjątkowych muzycznych wrażeń, bo muzyka Mozarta chyba jak żadna inna, nie tylko ukazuje nam świat lepszy, szlachetniejszy i piękniejszy, ale także doskonale łączy harmonię dźwięków z urokiem miejsc, w których jest wykonywana.

W Starogardzie „Mozartiana Flesz 2019” odbędzie w dniach 21-23 sierpnia:

21.08.2019 r. (środa), godz. 19:00 – Dena Piano Duo Berlin /Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gd./

Dena Piano Duo to zespół tworzony przez Tinę Margaretę Nilssen (Norwegia) oraz jej byłą profesor fortepianu z berlińskiej Akademii Sztuki, Heidę Görtz (Niemcy). Duo występowało na wielu koncertach i festiwalach w Europie i USA. Obie pianistki tworzące Dena Piano Duo występują także solo oraz w składach kameralnych, wygrywając konkursy, zdobywając prestiżowe stypendia, mając za sobą bardzo bogate doświadczenie koncertowe.
Heide Görtz urodziła się w Cuxhaven, dorastała w Hamburgu, gdzie studiowała u Conrada Hansena. Od 1974 wykłada w akademiach muzycznych, od 1990 jest profesorem i prowadzi własną klasę w berlińskiej Akademii Sztuki. Oprócz bogatej działalności koncertowej i aktywności fonograficznej Heide Görtz prowadzi wiele kursów mistrzowskich wg własnej metody, która jest efektem jej wieloletnich badań na gruncie fizjologicznych i neurologicznych aspektów gry na fortepianie. Tina Margareta Nilssen urodziła się w Bernie, studiowała w Trondheim, Oslo, Berlinie. Od 2007 uczy w kilku konserwatoriach i akademiach muzycznych. Nilssen jest także założycielką Instytutu Zdrowia i Ruchu Muzyków, w którym promuje autorską metodę pracy z ruchem Timani.

22.08.2019 r. (czwartek), godz. 19:00 – Leszek Kułakowski Jazz Orchestra /scena plenerowa w Parku Nowe Oblicze przy SCK/

Leszek Kułakowski Jazz Orchestra powstała w 2006 r. z inicjatywy kompozytora, założyciela i szefa orkiestry. Orkiestra w podstawowej obsadzie posiada 5 saksofonów, 4 trąbki, 4 puzony, gitarę, fortepian, kontrabas i perkusję, co predestynuje do grania klasyki jazzu. LKJO prezentuje głównie kompozycje lidera, nie stroni też od prezentacji klasyki swingu, bebopu, muzyki latyno-amerykańskiej takich twórców jak Count Basie, Stan Kenton, Glenn Miller, Duke Ellington, T. Dorsey, Ch. Parker, M. Davis. W repertuarze LKJO znajdują się kompozycje najwybitniejszych współczesnych aranżerów jak Sammy Nestico, Roger Holmes, Jerry Nowak. Orkiestra koncertowała na wielu festiwalach muzyki jazzowej. W najbliższych sezonach Leszek Kułakowski ze swoją Jazz Orchestrą da kilkanaście koncertów w najważniejszych ośrodkach Polski, a także w Austrii, Niemczech, Rosji, Belgii.

Leszek Kułakowski to kompozytor i pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany, założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie, który łączy jazz z muzyka klasyczną (tzw. third stream). Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe . W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem(Seriablueslizm), polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7).  Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród i wyróżnień : 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

23.08.2019 r. (piątek), godz. 19:00 – Bester Quartet /scena plenerowa w Parku Nowe Oblicze przy SCK/

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści wykształceni muzycy klasyczni: Jarosław Bester, Dawid Lubowicz, Ryszard Pałka i Maciej Adamczak. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym z dużym udziałem improwizacji. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.
Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, w Polsce, USA, Kanadzie i wielu krajach europejskich. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd ośmiu albumów zespołu.

Patronat na Międzynarodowym Festiwalem Mozartowskim „Mozartiana Flesz 2019” sprawują: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl