Motyli azyl na starogardzkim bulwarze

W sobotę 23 lipca sześć domków dla motyli stanęło na Bulwarze Diepholz w Starogardzie Gdańskim. Stowarzyszenie Starogard 2030 od maja przygotowywało dla nich tam miejsce. Posadziło kwiaty i pomalowało domki w kolorowe wzory, aby zwabić do nich owady. Oaza spokoju i zieleni przyciągnęła na otwarcie starogardzkiej Motylówki nie tylko motyle, ale cale rodziny.

Motyle to prawdziwe klejnoty wśród owadów. Zachwycają najróżniejszymi barwami i kształtem skrzydeł. Każdy ogrodnik marzy, aby jego ogród był pełen tych kolorowych stworzeń. Od lipca mają swój dom w Starogardzie. Po prawie trzech miesiącach przygotowań na Bulwarze Diepholz pośród bujnych kwiatów stanęło sześć domków dla motyli. W maju Stowarzyszenie Starogard 2030 posadziło tam budleje, jeżówki oraz lebiody – ulubione kwiaty motyli. Wspólnie z dziećmi pomalowało drewniane budki, które służyć mają motylom do hibernacji. W środku wypełnione są korą drzewa.

Sobotniemu otwarciu towarzyszyła bardzo rodzinna i radosna atmosfera. Mieszkańcy rozłożyli koce na trawie i rozstawili przenośnego grilla. Czekały na nich domowej roboty ciasta, babeczki i zimna lemoniada. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali wiele zabaw. Dzieci najchętniej jednak goniły za motylami bielinkami i ogromnymi bankami, które wyczarowywali im rodzice. Dla bardziej ciekawskich ekspert w zakresie życia motyli – dr Piotr Madanecki pokazywał i opowiadał o gąsienicach największych motyli świata oraz mięsożernych modliszkach, które na jego dłoni wyglądały jak niepozorne mróweczki. Innymi słowy wszystkim uczestnikom motylowego pikniku udzieliła się błoga atmosfera letniej wiejskiej sielanki.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl