Bezpiecznie wyjechały na ulice miasta

29 czerwca ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił jedenaście nowych autobusów, które 2 lipca wyjadą na starogardzkie ulice. Prezydent Janusz Stankowiak podziękował marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi za przyznanie miastu dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup autobusów, a prezesowi firmy Autosan Sp. z o.o. Michałowi Stachurze za ich wykonanie.

Uroczyste przekazanie miastu 11 nowych autobusów marki Autosan

– Zakup 11 autobusów dla miejskiej komunikacji to jeden z elementów projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” – przypomniał wiceprezydent Przemysław Biesek Talewski. – Był możliwy dzięki uzyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji to ponad 43 mln. zł. Dofinansowanie wynosi 85 %, czyli 33 mln zł. Same autobusy kosztowały ponad 11 mln. zł. Po odliczeniu podatku VAT, który miasto odzyska i po odliczeniu dofinansowania z Unii, miasto zapłaci za nie z własnych środków jedynie 1,35 mln zł, czyli cenę niespełna 1,5 autobusu.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak podziękował marszałkowi Mieczysławowi Strukowi za przyznanie miastu dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup nowych autobusów, a prezesowi firmy Autosan Michałowi Stachurze za ich wykonanie. Obaj panowie otrzymali listy gratulacyjne i upominki.

– Wierzę, że nowe autobusy bezpiecznie będą wozić mieszkańców Starogardu, a ich komfort i wygoda ucieszą niejednego pasażera – powiedział prezydent.

Razem z przedstawicielem kierowców Tomaszem Witkowskim prezydent miasta, marszałek oraz prezes firmy Autosan we czwórkę uroczyście przecięli wstęgę, dając zielone światło do wyjazdu autosanów na starogardzkie ulice.

Przecięcia wstęgi dokonali kierowca Tomasz Witkowski, prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Michał Stachura prezes firmy Autosan Sp. z o.o.

Zanim jednak to nastąpiło, ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił pojazdy, aby bezpiecznie i bezwypadkowo woziły pasażerów po mieście.

Ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił nowe autobusy

Tuż przed godz.16:00 autobusy wraz z gośćmi wyruszyły z bazy MZK, by dołączyć i poprowadzić coroczną, uroczystą paradę z okazji Dni Starogardu. Przy okazji mieszkańcy mogli przyjrzeć się im z bliska.

Podczas powitania uczestników VI Wielkiego Jarmarku Kociewskiego na Stadionie Miejskim prezydent miasta jeszcze raz oficjalnie podziękował marszałkowi Mieczysławowi Strukowi i całemu zespołowi Urzędu Marszałkowskiemu za przychylność miastu i wsparcie jego rozwoju.

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej ważnej uroczystości przekazania 11 autobusów marki Autosan miastu Starogard, w dodatku podczas urodzin miasta – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Byłem zaskoczony, że firma Autosan wyprodukowała je w tak krótkim czasie. Potrzebowała na to zaledwie 8 miesięcy. Gratuluję i firmie – wielkiej sprawności, i miastu – dobrego zakupu.

Marszałek Mieczysław Strug przekazał prezesowi ZUOK Stary Las Rafałowi etmańskiemu 2,5 mln zł dofinasowania na rozbudowę i doposażenie punktu zbiórki odpadów komunalnych.

 Marszałek przekazał Miastu 2,5 miliona złotych na rozbudowę i doposażenie instalacji punktu zbierania odpadów komunalnych. Dofinansowanie odebrał prezes firmy ZUOK Stary Las Rafał Etmański. Mieczysław Struk życzył też wszystkim starogardzianom sukcesów w realizacji ich planów i pogratulował wszystkich zmian oraz metamorfoz jakie przechodzi miasto. – Oczywiście macie Państwo prawo do narzekań, że Starogard jest rozkopany, że w przebudowie jest cały Rynek, dużo się dzieje – powiedział marszałek –  ale żeby coś zadziało się dobrze, czasem trzeba zagryźć wargi. Życzę wam fantastycznego rozwoju, a dzisiaj doskonałej zabawy – zakończył Mieczysław Struk.

Uroczystość oficjalnego przekazania autobusów miastu dopełnił prezes firmy Autosan Sp. z o.o. – Michał Stachura.

– Tak rodzi się polski przemysł, kiedy polskie samorządy inwestując, korzystają z usług polskich fabryk – powiedział. – Dziękuję prezydentowi, za wybór firmy Autosan jako producenta starogardzkich autobusów. Mam nadzieję, że się podobają i życzę mieszkańcom bezpiecznego ich użytkowania –dodał Michał Stachura.

Symboliczny klucz do autobusów trafił w ręce dyrektora MZK Henryka Klechy

Na koniec w dowód uznania dla pracy, uporu i sukcesów w realizacji  wielomilionowego przedsięwzięcia wręczył prezydentowi Januszowi Stankowiakowi symboliczny klucz do autobusu, który prezydent przekazał dyrektorowi MZK Henrykowi Klecha.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl