Moc starogardzkich serc

Młodsi i starsi mieszkańcy Starogardu Gdańskiego w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy angażują się od lat. Z roku na rok udaje nam się zebrać wyższą kwotę. Tym razem również nie mogło być inaczej. Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków uzbieraliśmy rekordową sumę 157 745, 63 zł.

Po raz kolejny pobiliśmy własny rekord. Podczas tegorocznego, 26. Finału WOŚP w naszym mieście zebraliśmy ponad 23 000 zł więcej niż w zeszłym roku. Więcej było też wolontariuszy. Od rana do wieczora 445 osób wyposażonych w kolorowe puszki i charakterystyczne serduszka kwestowało na terenie miasta oraz okolicznych gmin. Spotkać można było je na ulicach, przed kościołami, ale przede wszystkim w Galerii Neptun.

– Wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jesteśmy po raz pierwszy. Pieniądze zbiera nam się dobrze. Zdecydowanie lepiej idzie nam w Galerii Neptun. Tu jest dzisiaj po prostu więcej osób niż na zewnątrz. Pewnie przez ten mróz – mówili Adrian i Mateusz, uczniowie VII klasy Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II.

Mateusz Woziński do swojej puszki uzbierał 2.227,81 zł.

Wśród kwestujących znaleźli się debiutanci, ale nie zabrakło też osób bardziej doświadczonych. Niektórzy w akcję włączyli się już po raz ósmy. Największą sumę, czyli 2.227,81 zł do swojej puszki zebrał Mateusz Woziński. Wysokie kwoty uzbierali też między innymi: Marta Czaja (1.929,80 zł), Oskar Wyczyński (1.459,84 zł), Michał Hinc (1.389,16 zł, w tym 868 1-groszówek), Marta Markowska (1.252, 20 zł), Aleksandra Paszek (1.243,46 zł), Julia Kordunowska (1.042,66 zł).

2.240,20 zł udało się zebrać od uczestników 12. Biegu Charytatywnego „Policz się z cukrzycą”. Blisko stu biegaczy najpierw dobrze się rozgrzało, a potem przebiegło dystans 5 kilometrów na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Swoim wysiłkiem wsparli fundusz przeznaczony na zakup pomp insulinowych dla matek i szkolenia z pierwszej pomocy.

Starogardzianie chętnie otwierali swoje serca i portfele w Galerii Neptun, gdzie przez całe popołudnie trwały licytacje. Z dużą skutecznością prowadzili je Magdalena Kijak, Jan Radzewicz i Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Ze wszystkich licytacji udało się zebrać 16 520 zł. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wielkie misie podarowane przez przedsiębiorców oraz Straż Miejską, piłki z autografami piłkarzy, czy koszulki z podpisami gwiazd disco-polo, które wystąpiły w naszym mieście podczas imprezy „DEYNA ’70 z LOTOSEM i ENERGĄ”.

4 godziny pracy prezydenta Janusza Stanowiaka wylicytował Pan Bartek Wołoszyk z firmy Horyzont-Oknoplast.

Każda z licytacji budziła wielkie emocje, ale największe wywołała licytacja 4 godzin pracy prezydenta miasta. Rekordową kwotą 3.500 zł wygrał ją Pan Bartek Wołoszyk z firmy Horyzont-Oknoplast. Prezydent Janusz Stankowiak będzie pracował w biurze i sprzedawał okna. – Nigdy nie byłem sprzedawcą. Jestem ciekaw jak to będzie. Licytacje umożliwiły mi już pracę w składzie opału, restauracji oraz w roli kolportera. Teraz czeka mnie kolejne wyzwanie – stwierdził prezydent Starogardu Gdańskiego.

Uczestnikom i obserwatorom licytacji czas umilały występy artystyczne. Na scenie pojawiły się wokalistki z Centrum Edukacji Muzycznej Michała Nagórskiego, Orkiestra Dęta z SCK pod batutą Kacpra Roszkowskiego, formacja LECIMY, małe tancerki ze Szkoły Tańca Esta Fiesta oraz gościnnie zespół The Moon z Gdańska. Można było też smacznie zjeść. Restauracja Subway przygotowała trzymetrową kanapkę, a Lucyna Warembier nie tylko pyszne, ale pięknie udekorowane słodkości. Wszystkie rozeszły się w ciągu pól godziny. Cały dochód z ich sprzedaży ( 2.065,80 zł) przeznaczyła na WOŚP.

W tym roku Starogard Gdański zebrał dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 157 745, 63 zł.

Dodatkową atrakcję zapewniła grupa Star Mors. Jej członkowie dali pokaz swojej rozgrzewki, po czym wykąpali się w basenie pełnym zimnej wody. – Dla nas woda była za ciepła. Wolimy chłodniejszą, ale nie narzekamy. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać jak wygląda morsowanie. Co niedzielę o godz. 8:00 spotykamy się w Siwiałce. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy – powiedział Rafał Zimorski z grupy Star Mors Starogard Gdański.

Na zakończenie tego mroźnego, ale pełnego emocji i atrakcji dnia nad Stadionem Miejskim rozbłysło tradycyjne „Światełko do nieba”.

Organizatorem 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym mieście był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Starogardzkie Centrum Kultury. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy. Siema i do zobaczenia za rok!

Fot. Magdalena Dalecka, Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl