Młodzieżowa konferencja

238 osób, głównie młodych, wzięło udział w konferencji „PorozmawiaMY czy się pokłóciMY?”. Z myślą o młodzieży zorganizowały ją Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim oraz Firma MD Mediacje Magdalena Dittmer. Współorganizatorem było Stowarzyszenie „Można Inaczej”.

Niezwykle pouczające spotkanie poświęcone było przede wszystkim mediacjom. Opowiadała o nich pierwsza prelegentka Magdalena Dittmer. Pani Magda w bardzo przystępny sposób tłumaczyła na czym polegają mediacje, kiedy i dlaczego sięga się do takich metod. W swoje wystąpienie zaangażowała młodzież, która podkładała głosy do wyświetlanego na ekranie filmu.

Magdalena Dittmer

Uczestnicy konferencji mieli też okazję obejrzeć bajkę dotyczącą rozwiązywania konfliktów oraz wziąć udział w internetowej sondzie, która pokazała im w jaki sposób najczęściej wyjaśniają nieporozumienia. O tym, jak porozumieć się bez mediatora mówiła Barbara Liedtke-Kątnik.

– Po wielu wartościowych konferencjach, które odbywały się w minionym roku dla osób dorosłych, w tym specjalistów, teraz postanowiliśmy zaprosić do udziału młodzież. To właśnie młodzi ludzie są największą inspiracją do zorganizowania takiej konferencji. Skąd tytuł „PorozmawiaMY czy się pokłóciMY?”? No właśnie… Mam nadzieję, że po tym spotkaniu na nowo odkryjemy które słowo i jakie działanie daje więcej korzyści i pożytku – powiedziała prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” Dorota Dorau.

Konferencję rozpoczęły brawa dla młodzieży od dorosłych.

Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski, pełnomocnik Prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień Anna Kochanowska, pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Urszula Ossowska.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki życzliwości i dużemu wsparciu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. Patronat nad nim objął Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, który ufundował także poczęstunek dla uczestników konferencji.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl