Młodzież z Chin poznaje polską kulturę

Od 26 listopada do 5 grudnia w Starogardzie przebywają wyjątkowi goście. Jedenaścioro dzieci z zaprzyjaźnionego miasta Luohe w Chinach przyleciało do Polski by poznać naszą kulturę i tradycje. Towarzyszy im czterech opiekunów.

11 dzieci i 4 opiekunów z zaprzyjaźnionego miasta Luohe we wschodnich Chinach odwiedziło Starogard Gdański. Wśród nich zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych miasta Luohe, dyrektor i wicedyrektor szkoły eksperymentalnej w Luohe oraz nauczycielka angielskiego.  Spędzą u nas tydzień. Ich wizyta potrwa od 26 listopada do 5 grudnia. Główną ideą i celem ich pobytu jest międzynarodowa wymiana i wzajemne poznanie kultury oraz  tradycji zaprzyjaźnionych miast.

– Starogard jako pierwszy gości u siebie młodzież z Chin. Są to dzieci w wieku 14-15 lat. Przez cały pobyt będą im towarzyszyć nasi uczniowie z klas VII i VIII. Chcemy, aby młodzież się zaprzyjaźniła i zintegrowała. Na wiosnę przyszłego roku planujemy podobną wymianę polskiej młodzieży, która miałaby polecieć do Luohe – powiedziała Magdalena Wąsowicz dyrektor SP nr 8 w Starogardzie Gdańskim.

We wtorek 27 listopada uczestnicy wymiany spotkali się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 ze swoimi kolegami z Polski. Gości przyjął też prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Prezes Luohe Experimental Middle School Zhang Yigong , Zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych miasta Luohe Zhang Baoshan i prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak

– Nie tak dawno odwiedziłem wasze piękne miasto Luohe. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Cieszę się, że teraz my możemy Was gościć w Starogardzie. Nasze miasto jest dużo mniejsze niż wasze, ale wierzę, że wam się spodoba, zwłaszcza że towarzyszyć wam będą wasi nowi polscy koledzy. Być może w maju przyszłego roku to oni was odwiedzą w Luohe – powiedział prezydent.

Zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych miasta Luohe  Zhang Baoshan pogratulował prezydentowi wygranych wyborów. Podziękował za gościnę i zapowiedział, że władze miasta Luohe zamierzają ponownie zaprosić go do Chin w maju 2019 roku. Dodał, że będzie to doskonała okazja do podpisania partnerstwa pomiędzy Starogardem a Luohe, na które jest już zgoda władz Chińskiej Republiki Ludowej, aby przyjaźń polsko-chińska mogła się dalej i szerzej rozwijać. Oczywiście zaprosił do Chin polską młodzież i zapowiedział, że chętnie będą ich gościć w szkole, w której uczą się ich chińscy koledzy.

Młodzież z Chin podarowała prezydentowi miasta upominki własnoręcznie wykonane. Jednym z nich była kaligrafia wiersza jednego ze znanych chińskich poetów. 

Program, jaki przygotowali organizatorzy dla gości wymiany, przewiduje bardzo dużo atrakcji. Oprócz zwiedzania Starogardu, młodzież z Chin czeka wiele wycieczek poznawczych po Pomorzu. W dniu przyjazdu, 26 listopada odwiedzili Żuławy i zwiedzili  Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz plażę w Stegnie. Spotkanie z historią II wojny światowej i krótki pobyt na terenie muzeum zrobił na uczestnikach wymiany ogromne wrażenie. Młodzież z ciekawością słuchała przewodnika, który opowiedział im o losie więźniów obozu  koncentracyjnego Stutthof. Z kolei spacer po plaży sprawił im wiele radości. 

Młodzież z zaprzyjaźnionego miasta Luohe na spacerze po plaży w Stegnie

W programie mają jeszcze wycieczki do Experymentu i Oceanarium w Gdyni, Muzeum II wojny światowej i na stadion PGE w Gdańsku. Pojadą do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz Muzeum Piernika w Toruniu. Oprócz gdańskiej zwiedzą też toruńską starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Odwiedzą również katedrę w Pelplinie, Zamek Krzyżacki w Malborku i oczywiście nasze Grodzisko Owidz.

Poza celem poznawczym przyjazdu, dzieci z Chin będą uczestniczyły w zwykłych lekcjach w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 oraz zajęciach sportowych w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wolny czas wypełnią im zajęcia integracyjne, gry i zabawy.

– Liczymy, że przygotowany dla nich program, w pełni zaspokoi ich ciekawość polskiej kultury i da im pewne wyobrażenie o tym, jak żyje się w Polsce – dodała Magdalena Wąsowicz.

fot. Magdalena Dalecka