Młodzi z wiarą w siebie, czyli finał Plan na MAN

Wielki finał młodzieżowej inicjatywy „Plan na MAN” przyciągnął w niedzielę 20 marca do kina „Sokół” tłumy widzów. Uzdolnieni młodzi ludzie ze Starogardu zaprezentowali spektakl „Zakręceni w czasoprzestrzeni”. Podczas przedstawienia zbierano pieniądze na fundację pomagającą chorym na mukowiscydozę dzieciom.

„Zakręceni w czasoprzestrzeni” zabrali widzów w niezwykłą, muzyczną podróż w czasie. 60 artystów w wieku od 11 do 19 lat pokazało jak na przestrzeni 100 lat, począwszy od lat 20’ do współczesności zmieniało się życie towarzyskie. Widowisko miało charakter muzyczno – taneczny. Tuż przed godz. 16.00 sala kina wypełniła się po brzegi przyjaciółmi, znajomymi i rodzinami artystów. Nie zawiedli też ciekawscy i kochający teatr. Zabrakło za to miejsc więc sporo gości, aby zobaczyć spektakl, musiało siedzieć na podłodze. Przedstawienie przyniosło wszystkim dużo nieoczekiwanej radości i wzbudziło wiele pozytywnych emocji oraz spontanicznych reakcji. Młodzi zdolni starogardzianie zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a publiczność domagała się bisów.

-Czułam, że naprawdę przenoszę się w czasie – ze wzruszeniem w głosie powiedziała zaraz po spektaklu jedna z pań z widowni. Zachwycony był też prezydent miasta Janusz Stankowiak – długo w pamięci zostanie mi ten wieczór- powiedział. Ten finał przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Młodzież skradła serca całej publiczności. Wszyscy, którzy wystąpili prezentowali niezwykle wysoki poziom artystyczny. Aż dziw bierze, że dziesiątki młodych ludzi skrzyknęły się by zrobić coś razem, a przy tym odkryć swój talent, pasje i zyskać pewność siebie. Tak działa  społeczeństwo obywatelskie. Ważna i cenna lekcja. Na koniec podziękował wszystkim uczestnikom za podjęcie tego wyzwania i celującą realizację.

Motywacja, Aktywność, Niebanalność

„Plan na Man” to pomysł licealistów z I LO, którzy uczestniczyli w pierwszej praktycznej i zespołowej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Zadaniem uczestników było zorganizowanie własnego projektu społecznego. Mówiąc w skrócie – trzeba było zebrać zespół, znaleźć pomysł i go zrealizować , tak aby zmienić swoje najbliższe otoczenie. Młodzi ludzie postawili na motywację, aktywność i niebanalność ( MAN). Ich celem było wyzwolić w rówieśnikach więcej wiary i pewności w siebie. Wymyślili takie działania, które miały inspirować do nowych zadań, rozwijać pasje i otwierać na zmiany. Przez dwa tygodnie od 4 marca 60 ludzki spotykało się na warsztatach aktorskich, wokalnych i tanecznych, a także scenograficznych. W myśl hasła „determinacja, praca i wdzięczność” ciężko pracowali nad sobą, jednocześnie świetnie się bawiąc. Założeniem całej idei była pomoc drugiemu człowiekowi przez czyny. Dlatego cały dochód z finału organizatorzy przeznaczyli na pomoc dzieciom chorym na mukowiscydozę.

– Praca przy tym projekcie, od momentu wymyślenia idei po sam finał, była dla mnie niesamowitym doświadczeniem – powiedziała Marta Kortas jedna z organizatorek inicjatywy. Grupa 60 osób z rożnych szkół, w rożnym wieku pracując razem przez dwa tygodnia stworzyła coś naprawdę wyjątkowego. Spektakl, który przygotowali zachwycił publikę, wzruszył i bawił. Naszym celem było pobudzić młodych ludzi do działania, aby uwierzyli w siebie i się rozwinęli. Myślę, że tym występem udowodnili, że są  już o krok dalej niż ich rówieśnicy, ponieważ chciało im się chcieć. Bardzo ciężko pracowali. Jestem pewna, że osiągnęliśmy ten cel, ponieważ jesteśmy grupą ludzi, która podażą w jednym kierunku, dbając przy tym o siebie  nawzajem. Kiedy zobaczyłam całe kino wypełnione po brzegi, poczułam przypływ adrenaliny. To było jak dodatkowy zapalnik do działania, bo widząc ten tłum, poczułam że było warto  – zakończyła pomysłodawczyni „Planu na MAN”.

„Plan na MAN” to wiele działań i wydarzeń. M.in.:

• 11 października 2015 roku w Parafii pw. NSPJ w Starogardzie Gdańskim ponad 30 wokalistów i instrumentalistów zaprezentowało spektakl słowno – muzyczny oparty na tekstach Karola Wojtyły.
• uczestnicy Plan Na Man nakręcili film „Bądźmy piękni dobrem”, który można obejrzeć na ich fanpagu. Film motywował i zachęcał młodych ludzi do innego myślenia o sobie. 15 osób pokazało, że wygląd to nie wszystko i że o pięknie człowieka nie decydują tylko cechy zewnętrzne.
• 1grudnia 2015 roku odbył się wyjazd do Centrum Nauki Experyment w Gdyni z osobami niepełnosprawnymi oraz wolontariuszami Caritasu przy Parafii pw. NSPJ. Osoby spotkały się tez z podopiecznymi Domu św. Elżbiety,
• 6.01.2016 roku w kościele Sw. Wojciecha 3 zespoły ze Starogardu poprowadziły wspólne kolędowanie dla wszystkich mieszkańców po Orszaku Trzech Króli. Zaśpiewali znane kolędy w ciekawych aranżacjach.
• 4 -13.03 przeprowadzono warsztaty artystyczne „Odnajdź swoją pasję”. Zajęcia aktorskie , taneczne, wokalne i plastyczne poprowadzili wyspecjalizowani pedagodzy oraz studenci szkół artystycznych. Na zakończenie 13 marca uczestnicy warsztatów spotkali się z Wojciechem Malajkatem.

Projekt współfinansowały Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, firma Askort, Kwiaciarnia Pobłoccy, Iglotex, I LO w Starogardzie, Starostwo Powiatowe, Gmina Miejska Starogard Gdański oraz Starogardzkie Centrum Kultury. Partnerami projektu było Stowarzyszenie „Można Inaczej” oraz Teatr Junior przy Teatrze Muzycznym, a patronat medialny objęły Radio Głos i portal 24Starogard.pl

Autorem wszystkich zdjęć jest Pani Anna Spich.