Młodzi „parlamentarzyści”

Daria Śliwa i Bartłomiej Wierzba uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym. Niedawno, podczas Sejmu Dzieci i Młodzieży, mieli okazję wcielić się w rolę posłów. 18 października opowiedzieli o tym prezydentowi Starogardu Gdańskiego.

– Jako grupa pomorska zaczęliśmy od posiedzenia w Gdańsku, potem pojechaliśmy oczywiście do Warszawy. Najpierw zwiedziliśmy najważniejsze miejsca stolicy, potem udaliśmy się do Sejmu, gdzie dostaliśmy identyfikatory – opowiada Bartłomiej Wierzba.

Daria i Bartek w Sejmie

– Wszystko było świetnie zorganizowane. Dla mnie najbardziej emocjonujące było wejście do gmachu Sejmu. Byłam tam pierwszy raz. To niesamowite, być w miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące nas wszystkich – mówi Daria Śliwa.

– Na posiedzenie przyszli też prawdziwi politycy. Mogliśmy ich poznać i porozmawiać z nimi. Jednym z poruszanych tematów było właśnie to jak w ogóle zostać politykiem. Dużym przeżyciem było poznanie Rzecznika Praw Dziecka. Poza tym dyskutowaliśmy nad uchwałą w sprawie upamiętniania bohaterów przeszłości w szkołach i w miastach – relacjonuje Bartek.

Starogardzianie do tej dyskusji byli świetnie przygotowani. Żeby dostać się na XXIV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, musieli wziąć udział w konkursie i w jego ramach przygotować pomysł na upamiętnienie historycznego bohatera. Daria i Bartek wybrali posła i senatora ks. Feliksa Bolta.

Działania na rzecz upamiętnienie ks. Feliksa Bolta dały Darii i Bartkowi drugie miejsce w konkursie na Pomorzu. Oboje interesują się polityką. Wiążą z nią swoją przyszłość. – Być politykiem to duża odpowiedzialność, ale i wyróżnienie – mówili.

– Takie wydarzenie, jak XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży pokazują, że wcale nie jest tak, że młodzi ludzie nie mają nic do powiedzenia, a jedyne, co ich interesuje, to smartfon, czy komputer. W Warszawie poznaliśmy wiele wspaniałych osób w naszym wieku, które tak samo jak my chcą robić coś dla innych. Różniliśmy się poglądami, ale najważniejsze, że potrafiliśmy ze sobą rozmawiać. Dojść do kompromisu. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią takiego wydarzenia – podsumowała Daria Śliwa.

Daria Śliwa i Bartłomiej Wierzba z prezydentem Starogardu Gdańskiego Januszem Stankowiakiem