Mistrzowie Polski ze Starogardu

Wiktoria Wierzba i Dominik Pieniaszek z naszego miasta to najlepsi trójboiści w kraju. Prezydent Starogardu nagrodził ich za zdobycie Mistrzostwa Polski juniorów młodszych i Pucharu Polski w trójboju nowoczesnym.


Trójbój nowoczesny składa się z trzech konkurencji: pływania, biegania i strzelania. To młodzieżowy wstęp do olimpijskiej konkurencji jaką jest pięciobój nowoczesny, w którym rywalizuje się jeszcze w szermierce i jeździectwie.

22 grudnia 2015 roku prezydent miasta Janusz Stankowiak wręczył młodym sportowcom nagrody pieniężne, upominki i dyplomy. Wiktoria i Dominik to zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Ósemka” w Starogardzie Gdańskim. W czerwcu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Władysławowie zdobyli Puchar Polski w trójboju nowoczesnym, a w sztafetach zajęli II miejsce. W lipcu tego roku reprezentowali Polskę w Mistrzostwach Europy juniorów młodszych w trójboju nowoczesnym w Portugalii.

DOminik

O Wiktorii Wierzbie mówi się, że to sportsmenka z duszą artysty. Próbowała swych sił w rysunku, tańcu i w gimnastyce artystycznej, ale to pływanie, bieg i strzelanie, a teraz również szermierka i jazda konna stały się jej największą pasją. Wiktoria w tym roku ukończyła Publiczne Gimnazjum nr 1 w Starogardzie. Uczy się w Liceum Ogólnokształcącym nr 59 Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego w Warszawie.

Sportem zainteresowała się jeszcze w szkole podstawowej, podczas pierwszych lekcji pływania. Była uczennicą klasy pływackiej w SP nr 1, gdzie trenowała pod okiem Macieja Gabryela. – Trójbój zaczęłam trenować w gimnazjum – mówi Wiktoria. Byłam coraz lepsza w pływaniu i bieganiu, chciałam się dalej rozwijać, a trójbój dał mi taką możliwość.
Teraz jest już reprezentantką Polski w pięcioboju nowoczesnym.

– Obecnie intensywnie trenuję szermierkę, bo to całkiem nowa  dyscyplina dla mnie. Chciałabym przejść pozytywnie wszystkie rundy kwalifikacyjne do Mistrzostw Polski 2016 r., no i wystartować w przyszłym roku w debiucie jazdy konnej – dodała zdobywczyni Pucharu.
– Początki jej sportowej kariery były trudne – zaznaczyła mama Wiktorii – Justyna Wierzba. Tylko dzięki wrodzonemu uporowi, determinacji i systematycznej pracy Wiktoria jest dzisiaj Mistrzynią Polski juniorów młodszych. Oboje z mężem jesteśmy bardzo dumni z córki.

Wiktoria

Z kolei Dominik Pieniaszek od samego początku zapowiadał się na dobrego pływaka. Swoją karierę sportową też zaczynał u Macieja Gabryela w klasie pływackiej SP nr 1, chociaż piłka nożna była w ogóle pierwszą dyscypliną, którą się zainteresował. Wkrótce pływanie połączył z bieganiem i zaczął odnosić pierwsze poważne sukcesy. Nie spoczął na laurach i dzięki wsparciu rodziców, dzisiaj – podobnie jak Wiktoria – może pochwalić się tytułem Mistrza Polski w trójboju nowoczesnym. Był też jedynym reprezentantem Polski w grupie chłopców na Mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Portugalii. Na 55 startujących zajął świetną 24 lokatę, a w sztafetach mieszanych 8 miejsce.

– Udział w Mistrzostwach Europy to jeden z moich największych sukcesów – mówi Dominik. To było dla mnie wspaniałe doświadczenie i okazja by sprawdzić się w rywalizacji z najlepszymi zawodnikami z całej Europy. Od roku trenuję jazdę konną. Na treningach spędzam co dzień po 5 godzin. W ubiegłym tygodniu w Memoriale Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie razem z Wiktorią zajęliśmy II miejsce w sztafecie. Udało mi się też zrobić debiut w jeździe konnej. Moim celem są kolejne Mistrzostwa Europy – dodaje  Mistrz Polski juniorów.

Dominik kontynuuje naukę w Starogardzkim Autonomicznym Liceum Ogólnokształcącym. Jego trenerem jest Mariusz Noetzel.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl