Mimo wszystko… Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest 3 grudnia. W Starogardzie Gdańskim uroczyście uczciliśmy go kilka dni później, 9 grudnia na specjalnie zorganizowanym przez Starogardzkie Centrum Kultury i Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański wydarzeniu.

Zaproszeni do panelu dyskusyjnego goście:
Adrian Imianowski – paraolimpijczyk
Katarzyna Słomińska – nietuzinkowa kobieta, na co dzień poruszająca się na wózku inwalidzkim, otwarta na świat i ludzi
Urszula i Bruno Streng – nietuzinkowy chłopiec i nietuzinkowa mama, rodzina bez ograniczeń
Dominik Radomski – niepoprawny optymista, aktywny oraz otwarty na świat i ludzi wózkowicz

opowiedzieli o swoich pasjach i codziennym życiu. Każdego dnia na własnym przykładzie udowadniają, że mimo wszystko, można wszystko, a słabość można przekuć w moc i motywację do działania, rozwoju osobistego oraz zupełnie przy okazji do edukowania innych.

Od lewej: Katarzyna Słomińska, Dominik Radomski i Adrian Imianowski na scenie podczas panelu dyskusyjnego. 

Kwintesencją tego spotkania był koncert Moniki Kuszyńskiej, która wyjątkowym głosem oczarowała zgromadzoną publiczność. – Bardzo się cieszę, że mogę dla Państwa wystąpić i podzielić się swoimi doświadczeniami. Do 26. roku życia byłam zdrowa. Nagle znalazłam się w niespodziewanej, tragicznej i nigdy wcześniej nieznanej mi sytuacji, ale żyłam. Na początku było bardzo trudno, ale potem wiele zrozumiałam i znalazłam w sobie siłę, by nie tylko żyć, ale też czerpać z tego życia tyle, ile się da. Dopiero, gdy zaczęłam siedzieć na wózku, zrozumiałam jak ważni są otaczający nas ludzie. Dopiero wtedy tak naprawdę otworzyłam się na bliskość i miłość. Pozwoliłam sobie pomóc. Otaczają mnie anioły. Widzę, że Wy też macie takie wsparcie. Doceniajcie to każdego dnia – mówiła Monika Kuszyńska. Wokalistka zaśpiewała swoje solowe utwory. Wprowadziła nas w świąteczny nastrój kolędami, a występ zakończyła idealnym na tę okazję utworem „Tolerancja” z repertuaru Stanisława Soyki. 

Bruno Streng

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański oraz Maciej Kalinowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych. Władze Powiatu Starogardzkiego reprezentowała Dorota Gałecka – Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego. Wśród publiczności pojawili się również: Łucjan Czerniejewski – Przewodniczący i Członkowie Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Przedstawiciele Komisja Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Starogard Gdański, Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida, radny Rady Miasta Mieczysław Płaczek, Katarzyna Malinowska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim, Anna Drężek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim, Przedstawiciele Zespołu Caritas przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dom Pomocy Społecznej Starogard Gdański, Dom Pomocy Społecznej Rokocin, Dom Pomocy Społecznej Szpęgawsk, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizatorów: Ewa Roman – Dyrektor SCK, Aleksandra Formela – Dyrektor ŚDS w Starogardzie Gdańskim i Ewa Życzyńska – Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Seniorów.

Monika Kuszyńska

– Takie spotkania jak to są zawsze niezwykle cenne. Osoby z niepełnosprawnościami mieszkające w Starogardzie Gdańskim mają ogromną siłę. Wielu z Was angażuje się w życie społeczne. Czynnie działacie w różnych miejscach, dając innym motywację i pokazując, że można, mimo wszystko. To właśnie Wy uczycie innych co jest w życiu najważniejsze – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak dziękuje Monice Kuszyńskiej za wzruszający występ. 

Wydarzenie prowadził Łukasz Rocławski. Podczas koncertu prowadzona była kampania informacyjno-profilaktyczna dotycząca uzależnień behawioralnych pod hasłem „Nie trać głowy dla telefonu”.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Organizator: Starogardzkie Centrum Kultury
Współorganizator: Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański
Partner: Starogard Gdański

Fot. Małgorzata Rogala