Mikołajkowy wieczór dla Hospicjum

Aniołowo dla Hospicjum to nie pierwsza charytatywna akcja, którą zorganizowali Kociewiacy dla hospicjum w Starogardzie Gdańskim. Za to na pewno wyjątkowa. Do soboty 8 grudnia w Galerii Neptun można nabyć przysłowiową „cegiełkę” i wesprzeć chorych na raka w terminalnym stadium choroby. Organizatorzy akcji przygotowali dla darczyńców ręcznie robione anioły, kartki i ozdoby świąteczne, a także wyjątkowy kalendarz na 2019 rok.

Do soboty potrwa akcja Aniołowo dla Hospicjum. Mieszkańcy mogą wspierać starogardzkie hospicjum cegiełkami. Organizatorzy przygotowali dla nich ręcznie robione Anioły, kartki świąteczne z rysunkami dzieci, a także piękny kalendarz na 2019 rok wypełniony pracami dzieci z akcji Łąka dla Hospicjum.

Cegiełki wspierające konto starogardzkiego hospicjum można nabyć w Galerii Neptun do soboty, 8.12

Cegiełki zrobili mieszkańcy domów pomocy społecznej, uczniowie szkół podstawowych, przedszkoli miejskich, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, ale również mieszkańcy Smętowa, Osieka i Ocypla. Dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na opiekę nad chorymi w terminalnym stadium choroby nowotworowej – podopiecznych starogardzkiego Hospicjum przy Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym Medpharma w Nowej Wsi. 

Wśród cegiełek są ręcznie robione anioły, pocztówki i ozdoby świąteczne, a także specjalny kalendarz na 2019 rok.

– Każdy wykonawca zaproponował cenę swojej pracy, ale tak naprawdę liczy się dar ludzi, którzy zechcą wesprzeć dzieło hospicyjne w Starogardzie Gdańskim – powiedziała Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia Można Inaczej.

„Mikołajki” dla starogardzkiego hospicjum odbyły się w Galerii Neptun. W czwartkowe popołudnie przy ogromnej choince z prezentami zasiadł św. Mikołaj. Zapraszał do siebie wszystkie dzieci. Sadzał je na kolankach, a rodzice utrwalali te momenty w kadrach swoich telefonów. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Oczywiście św. Mikołaj dla każdego miał coś słodkiego.

Św. Mikołaj dla każdego miał coś słodkiego

Dużą gromadkę dzieci skupiły wokół siebie elfy, które zachęcały maluchy do wspólnej zabawy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w konkursach, zgadywankach i świątecznych tańcach.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się też stół do malowania pierników. Oblegany przez najmłodszych uczestników akcji szybko zamienił się w słodką paletę barw. Mali piernikowi malarze nie tylko dekorowali świąteczne ciasteczka, ale też ze smakiem kosztowali swoich dzieł. Pomagali im w tym wolontariusze ze Stowarzyszenia Można Inaczej.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się też stół do malowania pierników.

Punktem Kulminacyjnym wieczoru pełnego niespodzianek było rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego na świąteczną kartkę. Prace oceniało jury w trzech kategoriach: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz osoby niepełnosprawne. Nagrody i wyróżnienia wręczyli Józef Olszynka przewodniczący jury, ambasador Hospicjum Rafał Nguyen Van, lekarz medycyny rodzinnej Ewa Treder oraz przedstawiciel Grupy Inicjatywnej na rzecz budowy Hospicjum w Starogardzie Gdańskim Achilles Gałązka.

Zwycięzcy konkursu plastycznego na świąteczną kartę Bożonoranodzeniową

W kategorii przedszkolaki wyróżnienia otrzymały: Apolonia Delke, Laura Trzoska, Milena Ośka, Michał Neumann, Julia Ziemba i Agata Dorau.
I miejsce zajęła Joanna Mikołajczyk z MPP nr 6
II miejsce zajęły ex aequo Malwina Żyjewska z MPP nr 2 i Łucja Stan z MPP nr 3
III miejsce zajęła Aleksandra Rogaczewska z MPP nr 4

W kategorii uczniowie szkół podstawowych wyróżnienie otrzymała Aleksandra Szarmach z Lubichowa
I miejsce zajęła Aleksandra Dorau z PSP nr 8
II miejsce zajęła Klaudia Jakubowska z PSP nr 3
III miejsce zajął Sebastian Tokarski z PSP nr 1

W kategorii osoby niepełnosprawne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Szmaglińska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim
I miejsce zajął Piotr Bukowski ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim
II miejsce zajęła Gizela Wicek z Dziennego Domu Senior +
III miejsce zajął Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Piecach

Nagrody w konkursie ufundowali: Wójt Gminy Starogard Gdański, Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze Medpharma oraz Stowarzyszenie Można Inaczej.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl