Mieszkanie Plus w Starogardzie – podpisano warunkową umowę inwestycyjną

Budowę 218 mieszkań w Starogardzie Gdańskim w ramach pilotażowego programu Mieszkanie Plus sfinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. W dniu 28 czerwca 2017 roku prezydent Janusz Stankowiak podpisał z przedstawicielem spółki warunkową umowę inwestycyjną. W najbliższym czasie powstanie spółka celowa, która zrealizuje  inwestycję do końca 2019 roku.

Nowoczesne mieszkania powstaną na blisko trzyhektarowej działce przy ul. Zachodniej. Wskazany teren Gmina wniesie jako swój udział do utworzonej przez Fundusz spółki. Z kolei BGK Nieruchomości S.A sfinansuje budowę 218 mieszkań. Wszystko w ramach pilotażu rządowego programu Mieszkanie Plus.

Do 2019 roku przy ul. Zachodniej, w dynamicznie rozwijającej się części miasta, pojawi się 7 czterokondygnacyjnych bloków mieszkalnych i 264 zewnętrzne miejsca postojowe dla przyszłych najemców. Największą część w strukturze będą stanowiły mieszkania dwupokojowe o średnim metrażu ok. 50 mkw.

– Pod koniec maja ogłosiliśmy nabór do programu Mieszkanie Plus w formie wstępnych deklaracji. Do tej pory wpłynęło do nas już blisko trzysta zgłoszeń – powiedział Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu – Zapotrzebowanie na mieszkania w naszym mieście jest duże. Wierzę, że ten projekt nie tylko pozwoli wielu rodzinom posiąść swoje własne M, ale też przyczyni się zdecydowanie do rozwoju miasta. Chcemy zatrzymać w Starogardzie średnio zarabiające rodziny z dziećmi, bo to one tworzą dobrobyt miasta i dzięki nim miasto się rozwija. Mają tu pracę, dobrą opiekę i edukację dla dzieci, ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, a program Mieszkanie Plus zagwarantuje im dach nad głową.

28 czerwca BGK Nieruchomości S.A. podpisała warunkową umowę inwestycyjną z Gminą Miejską Starogard Gdański. Umowa reguluje zasady współpracy przy realizacji inwestycji, tj. wybudowania budynków wielorodzinnych, w których lokale zostaną przeznaczone na długoterminowy wynajem z możliwością ich wykupu.

– Stawiamy na nowatorskie pomysły konstruktorskie i rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Dzięki temu będziemy w stanie zaoferować komercyjnie skalkulowany czynsz, dostępny także dla słabiej uposażonych osób – zadeklarował Piotr Fedorowicz, dyrektor Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości S.A. – Wspólnie z władzami lokalnymi chcemy tworzyć budynki przyjazne rodzinom, będące przykładem doskonale zaprojektowanych pod względem technicznym i urbanistycznym przestrzeni.

Budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus rozpoczęła się już w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Starogard jest drugim po Pelplinie samorządem na Pomorzu, który podpisał warunkową umowę inwestycyjną z BGK Nieruchomości S.A.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl