Mieszkanie Plus… Starogard Gd. Tanie lokum dla setek rodzin w mieście

250 mieszkań na wynajem dla średniozamożnych rodzin może powstać w Starogardzie Gdańskim. Pierwsze 100 lokali – już w 2018 roku. Budowa będzie prowadzona w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Prezydent miasta podpisał z państwową spółką BGK Nieruchomości list intencyjny. Oznacza to, że zarówno rząd jak i władze Starogardu są zainteresowane przygotowaniem, a potem budową w mieście tanich mieszkań na wynajem. 12 października w całej Polsce takie listy intencyjne podpisało 17 samorządów. Na Pomorzu – w programie pilotażowym uczestniczą Starogard i Pelplin.

Dla kogo? Za ile? Kiedy?

Na wskazanej przez miasto działce przy ul. Zachodniej może powstać blisko 100 lokali na wynajem. Średnia powierzchnia jednego mieszkania wyniesie około 50 m2, a czynsz 500-1000PLN, czyli będzie niższy od ceny wynajmu na wolnym rynku. Mieszkania będą dla każdego, ale w pierwszej kolejności – dla średniozamożnych, wielodzietnych rodzin. Takich, które mają zbyt wysokie dochody, by starać się o lokal komunalny, ale jednocześnie kupno mieszkania na kredyt jest dla nich dużym obciążeniem.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak
Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak

– Zgłosiliśmy do programu Mieszkanie Plus przygotowane grunty pod zabudowę – mówi prezydent Janusz Stankowiak – Chcemy zatrzymać w Starogardzie przeciętnie zarabiające rodziny z dziećmi, bo to one tworzą dobrobyt miasta i dzięki nim miasto się rozwija. Mają tu pracę, dobrą opiekę i edukację dla

Doradca Zarządu BGK Nieruchomości Jacek Bielecki
Doradca Zarządu BGK Nieruchomości Jacek Bielecki

dzieci, ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, ale brakuje dla nich taniego dachu nad głową. I to wspólnie z rządem zmienimy. Planujemy też przyciągnąć do Starogardu nowych mieszkańców, bo to jest dobre miejsce do życia – dodaje prezydent.

Jacek Bielecki ze spółki BGK Nieruchomości przekonywał, że rząd będzie budować mieszkania tam, gdzie mieszkańcy chcą mieszkać – Gminy same się do nas zgłaszają. Tak zrobił Starogard i Pelplin, które jako pierwsze poprosiły o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem na Pomorzu. W krótkim czasie dokonaliśmy wstępnej oceny i przygotowaliśmy list intencyjny, otwierający drogę do dalszej współpracy.

Tu na razie jest ściernisko…

Lokale w programie Mieszkanie Plus mają powstać w pobliżu „berlinki” przy wylocie drogi krajowej na Zblewo i Chojnice. To 3 hektary uzbrojonych terenów. Jeśli analizy ekonomiczne i prawne wypadną pomyślnie, pierwsze 100 mieszkań powstanie już w 2018. Docelowo w ramach programu Mieszkanie Plus ma ich być w Starogardzie 250.

Działka przy ul. Zachodniej wskazana do zabudowy.
Działka przy ul. Zachodniej wskazana do zabudowy.

– Warunkiem przystąpienia do programu są grunty, które powinny być atrakcyjnie położone, dobrze skomunikowane i mieć doprowadzone wszystkie media – mówił w Pelplinie podczas uroczystości podpisania listów intencyjnych wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. – Już teraz w całym kraju chcemy podpisać umowy na 6 tysięcy mieszkań, z tego w Starogardzie – na 250, a w Pelplinie 160.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl