Mieszkańcy starogardzkich osiedli przetestują nowe pojemniki na odpady

Jest szansa, że ze starogardzkich osiedli na stałe znikną nieestetyczne altany z kontenerami na śmieci. Zastąpić je mają pojemniki półpodziemne. Spółdzielnia Mieszkaniowa pilotażowo montuje je na Osiedlach: 60-lecia, Konstytucji 3 Maja i Piastów. Do końca września br. powstanie 8 testowych miejsc składowania odpadów komunalnych.

– Kontenery na śmieci zajmują dużo miejsca. Zwykle w jednym punkcie zbiórki odpadów stoi ich kilkanaście z przeznaczeniem na poszczególne frakcje. Poza tym ich wygląd nie należy do najpiękniejszych i niekorzystanie wpływa na estetykę osiedlowych przestrzeni. Dlatego Spółdzielnia Mieszkaniowa Kociewie postanowiła przetestować fiński system pojemników półpodziemnych– mówi Daniel Olszewski kierownik administracji os. 60-lecia ONP.

Nieestetyczne pojemniki na śmieci mają szansę zniknąć ze starogardzkich osiedli. Zastąpią je półpodziemne pojemniki na śmieci.

Nowe, w perspektywie tańsze rozwiązanie zaproponowała firma CASTEN z Ełganowa dystrybutor pojemników fińskiej marki Molok. Jeden zestaw, składający się z 5 pojemników o pojemności 5 m3 każdy, zastępuje 21 kontenerów o pojemności 1100 l. Do końca września wykonawca ma zainstalować osiem testowych zestawów do składowania odpadów z podziałem na 5 frakcji: odpady zmieszane, bio, szkło, plastik i papier. Jako pierwsi przetestują je mieszkańcy osiedli: 60-lecia, Konstytucji 3 Maja i Piastów.

Półpodziemny zestaw do składowania odpadów składa się z 5 pojemników o pojemności 5 m3 każdy z przeznaczeniem do selektywnej zbiórki śmieci z podziałem na 5 frakcji.

– Pojemniki firmy Molok są przede wszystkim estetyczne i higieniczne. Przez to, że ich pojemność jest większa i w połowie są schowane w ziemi zmniejszają poziom rozwoju bakterii, a właściciel oszczędza przestrzeń przeznaczoną do gromadzenia odpadów. Poza tym są łatwe w utrzymaniu i eksploatacji. Dzięki temu, że śmieci składowane są pionowo, w jednym pojemniku o pojemności 5 m3 zmieści się ich tyle, ile wchodzi do 6 pojemników o pojemności 1100 l. Wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów logistycznych, związanych z ich odbiorem. Najważniejsze, że proponowane przez nas rozwiązanie jest bezpieczne dla użytkowników, dostępne dla osób niepełnosprawnych, ale niedostępne dla zbieraczy odpadów, którzy często zostawiają po sobie nieporządek w altanach śmietnikowych – powiedział Łukasz Jakubski z firmy CASTEN.

Obecnie montowane są dwa zestawy półpodziemnych pojemników na osiedlu Piastów, trzy na osiedlu Konstytucji 3 maja i 3 na osiedlu 60-lecie.

Łukasz Jakubski z firmy CASTEN  i kierownik administracji Osiedla 60-lecie Daniel Olszewski prezentują włodarzom miasta nowe pojemniki

– Jeśli system się sprawdzi, docelowo planujemy stworzyć 20 takich miejsc do składowania odpadów na osiedlach administrowanych przez osiedle 60-lecia – dodaje Daniel Olszewski.

4 września postępowi prac instalacyjnych przyjrzeli się włodarze naszego miasta: prezydent Janusz Stankowiak oraz wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki. Byli pod wrażeniem jakości  wykonania pojemników, ich estetyki, dostępności i możliwości składowania większej ilości śmieci. 

Koszt instalacji jednego punktu odbioru odpadów opartego na zestawie 5 półpodziemnych pojemników wynosi ok. 78 tys. zł. Prace budowlano -instalacyjne wykonuje Firma Handlowa Adam Kowalczyk ze Starogardu Gdańskiego. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl