Obwodnica Starogardu Gdańskiego ma zostać wybudowana do 2028 roku. Taki plan zakłada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku, która odpowiada za realizację inwestycji. W poniedziałek, 20 lutego br. odbyło się w tej sprawie spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta i gminy Starogard. Przedstawiciele biura projektowego Europrojekt omówili szczegóły techniczne przebiegu planowanej obwodnicy. Mieszkańcy do 10 marca mogą zgłaszać swoje uwagi.
Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Starogardu Gdańskiego przygotowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku wspólnie z biurem projektowym Europrojekt Gdańsk S.A. Mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta i gminy Starogard spotkali się w poniedziałek, 20 lutego w sali kina Sokół. Marek Szewczuk, autor projektu koncepcyjnego obwodnicy, przedstawił im szczegółowy przebieg planowanej drogi szybkiego ruchu.
Rozwiązania projektowe dla przebiegu obwodnicy Starogardu Gdańskiego
Projektant omówił cele budowy. Przedstawił parametry drogi, jej przekrój i lokalizację 4 rond turbinowych. Zapoznał mieszkańców z zakresem inwestycji, działaniami w sferze ochrony środowiska oraz uwarunkowaniami kulturowymi. Wreszcie podał harmonogram działań planowanej inwestycji.
Do 2024 GDDKiA oddział Gdańsk planuje przeprowadzić przetarg na wykonawcę inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” . W latach 2024-2025 wykonawca opracuje dokumentację techniczną i wykonawczą obwodnicy. Prace budowlane przeprowadzi w latach 2026-2028, zaraz po uzyskaniu ZRID, czyli zezwolenia na rozpoczęcie inwestycji, Przejazd nowo wybudowaną obwodnicą ma być uruchomiony w 2028 roku.
Uczestnicy spotkania dopytywali projektantów o konkretne rozwiązania dla terenów, które ich bezpośrednio dotyczą. Padły pytania o miejsca lokalizacji ekranów akustycznych oraz połączeń z siecią dróg lokalnych. Ciekawiły ich też zasady wywłaszczenia nieruchomości pod budowę drogi oraz odszkodowania z tego tytułu.
Do 10 marca można składać wnioski z uwagami
Do 10 marca mieszkańcy mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi do przedstawionych na spotkaniu rozwiązań. GDDKiA przygotowała specjalny formularz do składania takich wniosków. Jest on dostępny na stronie projektu www.dk22-obwodnica-starogardu-gdanskiego.pl.
– Prace nad projektem koncepcyjnym potrwają jeszcze ok. pół roku. Pozwoli to projektantom odnieść się do zgłoszonych uwag. W przypadku stwierdzenia ich zasadności, projektant wprowadzić drobne zmiany do koncepcji – powiedział kierownik projektu Jarosław Sobolewski z GDDKiA.
– Budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego to największa i najdłużej wyczekiwana inwestycja na Kociewiu. Liczyliśmy na rok 2027 roku, ale jeżeli faktycznie rok później będziemy jeździć nowo wybudowaną drogą, to rok 2028 przyjmujemy „w ciemno”. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że prace koncepcyjne są na ukończeniu. Pozostaje tylko czekać na ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Uwagi, które spłynęły podczas spotkania pokazuję dużą akceptowalność dla przedstawionych rozwiązań przyszłej obwodnicy. Co ważne – odstąpiono od skrzyżowań bezkolizyjnych na rzecz rond turbinowych. Dla starogardzian istotne jest też to, że węzeł na skrzyżowaniu z ulicą Lubichowską zaplanowany jest w pierwszym etapie realizacji – podsumował spotkanie wiceprezydent miasta Tadeusz Błędzki.