Miejska „cegiełka” gwarantowana

Ponad 300 tys. zł Miasto przekaże Gminie Starogard Gdański na budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Starogard Gdański na sesji w dniu 27 lutego 2019r. Konstrukcja ma być gotowa jesienią tego roku. Ma być hołdem złożonym pomordowanym  przez Niemców w latach 1939- 1940.

Pomysł „Trwałego upamiętnienia miejsca zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim” wyszedł od radnej Rady Miasta VII Kadencji – Ewy Gosz.

– Zgłosiłam potrzebę podjęcia takiej inicjatywy, bo pomyślałam, że to ostatni moment, kiedy żyją jeszcze osoby, które straciły tu swoich bliskich, aby uporządkować teren cmentarza w Lesie Szpęgawskimi. Nowy  pomnik stałby się nie tylko trwałą pamiątka miejsca tej okrutnej zbrodni, ale również naszym hołdem dla pomordowanych w latach 1939- 1940 przez Niemców Kociewiaków  – powiedziała Ewa Gosz.

Wizualizacja pomnika upamiętniającego miejsce zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

Projekt pomnika opracowała Katarzyny Ephraim z Hagi. Inspiracją był dla niej las. Konstrukcja składa się z nachodzących na siebie „drzew” i „pni. Symbolizują one polskie społeczeństwo, które w obliczu tragicznych wydarzeń, zmieniło swój kształt. Proporcje „pni” w stosunku do „drzew” obrazują liczbę ofiar II wojny światowej w Polsce, która pochłonęła blisko 20% istnień ludzkich. „Pnie”, wykonane z betonu oraz czarnego granitu, symbolizują śmierć. To właśnie na nich białymi literami wygrawerowane zostaną nazwiska osób pomordowanych. Część z nich pozostanie niezapisana. Będzie to hołd dla tych, których nazwiska pozostają nieznane.

Pomnik ma powstać w tym roku. Inicjatorzy planują odsłonić go we wrześniu podczas obchodów 80.rocznicy upamiętniającej ofiary zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim. Planowaną uroczystość Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W środę, 27 lutego radni Rady Miasta podjęli uchwałę w sprawie przekazania Gminie Starogard Gdański kwoty 311 430,00 zł. na budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim.  Wkład finansowy Miasta to jedynie część potrzebnych środków na realizację tego ważnego dla naszej społeczności przedsięwzięcia. Całkowity koszt budowy pomnika szacuje się na około 1,5 mln zł., dlatego ma to być wspólna inicjatywa ponad 20 miast i gmin dwóch powiatów: starogardzkiego i tczewskiego. Na razie pewne deklaracje współfinansowania projektu oprócz Miasta Starogard zgłosiły: Gmina Starogard, powiat starogardzki, powiat tczewski, Gminy Bobowo, Kaliska, Zblewo, Tczew, miasta Pelplin i Czarna Woda. To daje kwotę ok. 1 mln zł. Dla realizacji projektu kluczowe będą deklaracja miasta Tczew oraz uzyskanie przez Gminę Starogard dofinansowania na budowę pomnika w kwocie 300 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Radni Rady Miasta Starogard Gdański jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie przekazania Gminie Starogard pieniędzy na budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim.