Miejska Biblioteka Publiczna świętuje 70 lat swojego istnienia

1 kwietnia 2016 roku minęło 70 lat od dnia, gdy Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła swoją działalność na terenie powiatu starogardzkiego. Uroczystość z okazji 70.urodzin zorganizowała w swojej siedzibie przy ul. Paderewskiego 6 kwietnia. Dyrektor MBP – Radosław Spychalski w imieniu całej załogi odebrał życzenia, kwiaty i drobne upominki.

Z okazji 70. urodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej czytelnia na ul. Paderewskiego 6 kwietnia br. wypełniła się po brzegi przyjaciółmi i sympatykami starogardzkiej książnicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zastępca prezydenta ds. społecznych Maciej Kalinowski, wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierza Chyła, etatowy członek Zarządu Powiatu Patryk Gabriel, Bożena Orczykowska – zastępca dyrektora Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, radni, naczelnicy, dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych oraz pracownicy biblioteki.

Skarbnica wiedzy i okno na świat

– Biblioteka od tysięcy lat to największa skarbnica wiedzy, oaza spokoju i harmonii, miejsce spotkań z kulturą i sztuką, symbol ciągłości tradycji – mówił Radosław Spychalski witając zaproszonych gości. Dlatego cieszy nas bardzo, że tak licznie przybyliście na naszą uroczystość. Jednak nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, którzy co dzień dbają o to, aby starogardzka biblioteka była ciekawym miejscem życia społecznego i coraz szerzej otwartym oknem na świat. Dyrektor zaprosił wszystkich pracowników biblioteki i podziękował im za to, że stają na wysokości zadania i swoja pracą sprawiają, iż kult książki i czytania w Starogardzie nie gaśnie lecz płonie coraz żywszym płomieniem.

Historia w pigułce

1948

– Biblioteka powstała 1 kwietnia 1946 roku – powiedziała Joanna Miloch pracownik MBP, która zaprezentowała gościom historię biblioteki od dnia jej powstania do współczesności.  – Pierwsza bibliotekarka i dyrektor wówczas Powiatowej Biblioteki Publicznej –  Elżbieta Śliwińska 70 lat temu zaczynała pracę ze zbiorem 554 woluminów, które zgromadziła młodzież szklona i harcerze. Książki pochodziły z przedwojennych ocalałych zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, bibliotek fabrycznych, szkolnych i prywatnych – mówiła pani Joanna.

1974Przypomniała historię trzech przeprowadzek: na Rynek 7, ulicę Sobieskiego 14 i do obecnej siedziby na ulicę Paderewskiego 1 oraz sylwetki pięciu dyrektorów biblioteki: Elżbiety Śliwińskiej, która funkcję dyrektora MBP pełniła prawie 30 lat (1946 – 1977), Romana Miszewskiego (1977-1990), Renaty Czyszewskiej (1990-2004), Wiesława Prola (2004-2014) i wreszcie Radosława Spychalskiego, który dyrektorem został w 2014 roku. – Jedną z najważniejszych chwil, które biblioteka przeżyła w swoim 70.letnim życiu był dzień nadania jej imienia – kontynuowała Joanna Miloch. 1992 28 listopada 1992 roku biblioteka przyjęła imię księdza Bernarda Sychty – folklorysty i pisarza kociewskiego. W uroczystościach uczestniczyli m. in.ks. bp. Jan Szlaga oraz bratanica patrona biblioteki pani Stefania Sychta – mówiła. Z kolei cztery lata później w 1986 r. podczas obchodów 40-lecia działalności biblioteki, Minister Kultury i Sztuki przyznawał jej odznaką „Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej” za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.

W 2010 roku przeniosła się do obecnej siedziby na ul. Paderewskiego 1. IMG_1221Wreszcie w styczniu 2016 roku biblioteka otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta „Wierzyczankę 2016” za innowacyjne szerzenie kultury czytania wśród mieszkańców miasta i powiatu. Wszystkie te i inne najważniejsze daty zapisane na osi dziejów starogardzkiej książnicy można zobaczyć tutaj:  http://70lat.mbpstarogard.pl/

 

Jak urodziny to życzenia, prezenty, tort i muzyka

Spotkaniu towarzyszyła bardzo uroczysta atmosfera. Jak na prawdziwe urodziny przystało biblioteka przygotowała dla wszystkich gości wspaniały tort urodzinowy oraz mnóstwo atrakcji.IMG_2282

Uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie szkoły muzycznej, którzy pod opieką Wojciecha Gdańca zagrali kilka utworów m.in. Hiszpański Walc. Ciekawe przedstawienie o książkach i ich pragnieniu bycia czytanymi zaprezentowała młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wolontariusze Stowarzyszenia „Można Inaczej”. Nie zabrakło wierszy, życzeń, gratulacji i kwiatów. Specjalny prezent Encyklopedię Katolicką KUL podarował bibliotece jej wielki sympatyk i uczestnik wiele spotkań autorskich, sekretarz Towarzystwa Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. – Biblioteki publiczne tego wydawnictwa nie posiadają – powiedział. Jest to prezentacja całej kultury chrześcijańskiej w Polsce i na świecie, publikacja, która ma nadzieję otworzy nowe horyzonty i perspektywy badań dla czytelników tego miejsca – dodał pan Ryszard.

Wiceprezydent Maciej Kalinowski w imieniu Janusza Stankowiaka pogratulował pracownikom biblioteki, wyraził uznanie dla ich pracy oraz osiągnięć w upowszechnianiu wiedzy, miłości do książki i czytelnictwa. – Minione lata to dowód na to, że mimo zachodzących zmian we współczesnym świecie, Państwa praca nieprzerwanie kształtuje umysły oraz serca czytelników –powiedział.

Wielkiej sympatii czytelników i życzliwości życzyli też Kazimierz Chyła, Patryk Gabriel, radny Ryszard Gajda,  prezes Fundacji Oko-lice Kultury Lech Zdrojewski i wielu innych gości. Atrakcją Jubileuszu była wystawa przygotowana przez pracowników MBP.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl