Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Magdalena Mandziara i Agnieszka Kuhn – nauczycielki z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 4 „Tęczą Malowane” w bieżącym roku szkolnym realizują program „Kto Ty jesteś? – Europejczyk mały”. W jego ramach raz w miesiącu prowadzą zajęcia o wybranym państwie Unii Europejskiej. 10 lutego zorganizowały międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o UE.

Raz w miesiącu przedszkole „Tęczą Malowane” zamienia się w jedno z europejskich państw. Dzieci najpierw poznają je czysto teoretycznie. Słuchają informacji na jego temat, dowiadują się co nieco o historii, oglądają filmy. Potem przychodzi czas na praktykę. Przedszkolaki uczą się odnajdywać miejsca na mapie, poznają i ćwiczą podstawowe zwroty grzecznościowe w języku danego kraju oraz smakują charakterystycznych dla niego potraw. Przy okazji poznawania ciekawych miejsc, dzieci uczą się tolerancji, szacunku i uznania dla innych narodowości.

10 lutego Agnieszka Kuhn i Magdalena Mandziara zorganizowały w swojej placówce międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Oprócz podopiecznych Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 4, udział wzięły w nim też dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 10 „Słoneczna Kraina” w Starogardzie Gdańskim.

Konkurs rozpoczął się uroczystym wysłuchaniem hymnu UE „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena. Po krótkim wstępie wyjaśniającym czym w ogóle jest Unia Europejska, gdzie znajduje się jej stolica i jaka jednostka monetarna stosowana jest w krajach do niej należących, wybrano przedstawicieli placówek, którzy rozwiązywali zadania. Były to między innymi: składanie flag wybranych krajów z części, układanie podpisów pod flagi z rozsypanki literowej, wyszukiwanie ilustracji charakterystycznych dla danego kraju, odpowiedzi na pytania otwarte oraz wskazywanie na mapie Europy wymienionych państw. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani dyrektor, która po ogłoszeniu wyników wręczyła nagrody.

Zgodnie z zasadami zdrowej rywalizacji wszystkie dzieci dopingowały swoich przedstawicieli. Na zakończenie każdy milusiński dostał słodki poczęstunek.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl