Międzynarodowy Dzień Muzeów

Od 1977 r. 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. To doskonała okazja na zwrócenie uwagi na działalność tych ważnych instytucji kultury, ich ofertę i pracę, jaką wykonują.

W Starogardzie Gdańskim działa Muzeum Ziemi Kociewskiej. Swoją działalnością merytoryczną obejmuje terytorium trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Zajmuje się m.in.: pozyskiwaniem eksponatów, ich inwentaryzacją, konserwacją oraz eksponowaniem.

Zabytki prezentowane są na wystawach stałych: archeologicznej, etnograficznej i historycznej, mieszczących się w budynku administracyjnym przy ul. Bocznej 2 oraz w Basztach Narożnej i Gdańskiej, a także na wystawach czasowych – w budynku administracyjnym oraz w Ratuszu Miejskim.

Placówka posiada również bibliotekę liczącą prawie 3000 woluminów. Korzystają z niej uczniowie szkół wszystkich szczebli, a także studenci i mieszkańcy miasta oraz regionu.

Muzeum Ziemi Kociewskiej jest ośrodkiem działalności oświatowej, kulturalnej i wychowawczej. W ramach działalności edukacyjnej prowadzi muzealne lekcje dla młodzieży szkolnej z zakresu archeologii, historii i etnografii (ponad 40 tematów) oraz prelekcje, odczyty, wycieczki po mieście i pokazy dawnych form wytwarzania produktów regionalnych.

Placówka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Bilety kupić można w budynku głównym przy ul. Bocznej 2 (normalny 6 zł, ulgowy 3 zł). W cenę wliczone jest zwiedzanie całego muzeum. Za zwiedzanie z przewodnikiem trzeba dopłacić jeszcze 10 zł. W celu zakupu biletu można również zadzwonić do muzeum (nr tel.+ 48 58 562 4675), napisać e-mail (muzeum-starogard@wp.pl) albo wiadomość na Facbooku (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) i umowić się na konkretny termin.

Wiele tegorocznych i zeszłorocznych planów pracownikom Muzeum Ziemi Kociewskiej pokrzyżowała pandemia, która wymusiła ograniczenie działalności. Jednak dużą część pomysłów udało się przenieść do internetu, gdzie starogardzkie muzeum działa coraz prężniej. Ciekawostki historyczne, oferta sklepiku, zawartość muzealnego magazynu, a także wywiady z interesującymi bohaterami na bieżąco udostępniane są na facebookowym profilu muzeum pod adresem: https://www.facebook.com/muzeumkociewie

Na 18 czerwca zaplanowana jest I Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Metodyczna pn. „Kultura wernakularna i neowernakularna na Kociewiu w kontekście innych regionów Polski”.

𝒵 𝑜𝓀𝒶𝓏𝒿𝒾 𝑀𝒾ę𝒹𝓏𝓎𝓃𝒶𝓇𝑜𝒹𝑜𝓌𝑒𝑔𝑜 𝒟𝓃𝒾𝒶 𝑀𝓊𝓏𝑒ó𝓌 𝓌𝓈𝓏𝓎𝓈𝓉𝓀𝒾𝓂 𝓅𝓇𝒶𝒸𝑜𝓌𝓃𝒾𝓀𝑜𝓂 𝑀𝓊𝓏𝑒𝓊𝓂 𝒵𝒾𝑒𝓂𝒾 𝒦𝑜𝒸𝒾𝑒𝓌𝓈𝓀𝒾𝑒𝒿 𝓈𝓀ł𝒶𝒹𝒶𝓂𝓎 𝓃𝒶𝒿𝓈𝑒𝓇𝒹𝑒𝒸𝓏𝓃𝒾𝑒𝒿𝓈𝓏𝑒 ż𝓎𝒸𝓏𝑒𝓃𝒾𝒶. 𝒩𝒾𝑒𝒸𝒽 𝓃𝒾𝑔𝒹𝓎 𝓃𝒾𝑒 𝑜𝓅𝓊𝓈𝓏𝒸𝓏𝒶𝒿ą 𝒫𝒶ń𝓈𝓉𝓌𝒶 𝓅𝑜𝓂𝓎𝓈ł𝓎, 𝒶 𝓅𝒶𝓈𝒿𝒶 𝒹𝑜 𝒽𝒾𝓈𝓉𝑜𝓇𝒾𝒾 𝒾 𝒹𝒶𝓌𝓃𝓎𝒸𝒽 𝓀𝓊𝓁𝓉𝓊𝓇 𝒹𝒶𝒿𝑒 𝒸𝑜𝒹𝓏𝒾𝑒𝓃𝓃ą 𝓇𝒶𝒹𝑜ść, 𝓀𝓉ó𝓇ą 𝓂𝑜ż𝑒𝒸𝒾𝑒 𝒹𝓏𝒾𝑒𝓁𝒾ć 𝓈𝒾ę 𝓏 𝓂𝒾𝑒𝓈𝓏𝓀𝒶ń𝒸𝒶𝓂𝒾 𝒮𝓉𝒶𝓇𝑜𝑔𝒶𝓇𝒹𝓊 𝒾 𝒿𝑒𝑔𝑜 𝑔𝑜ść𝓂𝒾. 𝒫𝑜𝓌𝑜𝒹𝓏𝑒𝓃𝒾𝒶 𝓌 𝓇𝑒𝒶𝓁𝒾𝓏𝒶𝒸𝒿𝒾 𝓀𝑜𝓁𝑒𝒿𝓃𝓎𝒸𝒽 𝓅𝓁𝒶𝓃ó𝓌.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl