Mieczysław Struk odwiedził Starogard

– Starogard ma dużą szansę na dofinansowanie projektu „Starogardzki Rynek od nowa” – powiedział podczas wizyty w Starogardzie Gdańskim Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Spotkanie odbyło się w piątek 1 lipca w ratuszu na Rynku.

Marszałek przyjechał do Starogardu na zaproszenie władz miasta. Oprócz prezydenta Janusza Stankowiaka i wiceprezydenta Przemysława Bieska –Talewskiego w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski, przedstawiciele starogardzkich organizacji pracodawców oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Głównym tematem rozmów była sprawa realizacji projektu „Starogardzki Rynek od nowa”. Jak informowaliśmy wcześniej władze miasta złożyły wniosek o dofinansowanie przebudowy płyty rynku, ratusza oraz odnowienie murów obronnych z pieniędzy unijnych. Projekt znalazł się na liście rezerwowej wniosków, które przeszły pozytywną ocenę merytoryczną i formalną. Marszałek podczas wizyty w Starogardzie przyznał, że miasto ma bardzo dużą szansę na uzyskanie tego dofinansowania.

– Wydarzenia związane z Brexitem, które spowodowały wzrost euro, przesunięcie niektórych zadań na listę krajową, prawdopodobna rezygnacja kilku beneficjentów z przyznanej dotacji oraz oszczędności poprzetargowe prawdopodobnie spowodują, że dostępne będą środki do podziału pomiędzy oczekujące na dofinansowanie projekty z listy rezerwowej – powiedział Marszałek. – Poza tym na korzyść Miasta przemawia też fakt, że władze Starogardu zamierzają rozpocząć przebudowę rynku w 2017 roku, mimo niewiadomej, czy projekt dostanie wsparcie finansowe z Unii czy nie – dodał z uznaniem.

Przy okazji Mieczysław Struk pogratulował władzom Starogardu aktywności i determinacji w dążeniu do realizacji najważniejszych dla miasta zadań. Podkreślił spójność podejmowanych działań oraz fakt, że już na początku realizacji nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Starogard Gd. otrzymał duże, kilkunastomilionowe wsparcie z UE.

Samorządowcy omówili również tematy dotyczące dróg, stanu przygotowań do realizacji zadań, dofinansowywanych z RPO na lata 2014-2020 oraz planów miasta związanych z rozwojem bazy sportowej. Na zakończenie wizyty Marszałek przekazał prezydentowi życzenia dla wszystkich mieszkańców miasta z okazji Dni Starogardu.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl