Miasto stawia na regranting

Stowarzyszenie POZYTYWNI wesprze oddolne inicjatywy skierowane do mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Zorganizują konkurs grantowy dla organizacji i grup nieformalnych, będą im doradzać, pomagać i promować ich działania. Podzielą się z nimi otrzymaną z Miasta dotacją – rozdadzą 24 tys. zł. Na tym bowiem polega regranting, który był przedmiotem otrzymanego dofinasowania.

W poniedziałek, 19 kwietnia prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z Wiceprezesem Stowarzyszenia POZYTYWNI – Marcinem Karwowskim umowę na dofinansowanie działań, które pomogą wspólnotom i społecznościom lokalnym się rozwijać. Z pomocą Miasta Stowarzyszenie wesprze finansowo organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, pomoże im zdobyć dodatkowe fundusze, doradzi i będzie promować ich działania.

Stowarzyszenie POZYTYWNI po raz trzeci wygrało konkurs na operatora środków w ramach regrantingu. Posiada bogate doświadczenie w zakresie działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców miasta. Członkowie Stowarzyszenia od kilku lat organizują konkursy granatowe oraz oceniają wnioski konkursowe. Teraz swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystają, aby pomóc innym się rozwijać. Stowarzyszenie otrzymało od Miasta 30 tys. zł na uruchomienie w mieście regrantingu, z czego 24 tys. rozda innym organizacjom.

Wiceprezes Stowarzyszenia POZYTYWNI Marcin Karwowski

– W zeszłym roku Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych przeprowadziła badania wśród członków organizacji pozarządowych. Okazało się, że NGO-y mają ogromne trudności w zdobywaniu funduszy na projekty czy sprzęt do codziennego funkcjonowania. Borykają się z brakiem dostępu do wiarygodnych informacji, z promocją własnych działań czy wreszcie obowiązkami jak księgowość i sprawozdawczość – stwierdził wiceprezes Stowarzyszenia Marcin Karwowski. – Dlatego bazując na własnych doświadczeniach i umiejętnościach, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw z pomocą. Nasz projekt zakłada organizację jednego stałego naboru na minidotacje dla projektów skierowanych do mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Przewidujemy dla zainteresowanych spotkanie informacyjne. Poza tym przez cały czas trwania projektu będzie działał punkt informacyjno-doradczy, w którym wyznaczony przez nas Doradca będzie konsultował wnioski, pomagał realizować podjęte zadania i wspierał przy merytoryczno-finasowych rozliczeniach. Dodatkowo Specjalista ds. Promocji będzie dbał o techniczne i marketingowe działania promocyjne organizacji, które zwrócą się o pomoc w tym zakresie – dodał Marcin Karwowski.

Otrzymane przez stowarzyszenia czy grupy minidotacje będą podlegały monitoringowi doraźnemu i końcowemu. Dofinansowane projekty konkursowe odbywać się będą w miejscach wskazanych przez oferentów, a ich bezpośrednimi odbiorcami będą mieszkańcy Starogardu Gdańskiego.

–  Już niedługo pojawi się informacja o  naborze wniosków do projektu pn. „Pozytywne wsparcie” wraz z regulaminem i wzorami dokumentów . Serdecznie zapraszamy do współpracy – zapowiedział wiceprezes Stowarzyszenia.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl