Miasto ratuje Stado

Propozycja wieloletniej dzierżawy Stada Ogierów przez miasto to efekt negocjacji władz Starogardu z Agencją Nieruchomości Rolnych.

Prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Przemysław Biesek – Talewski i Jan Kilian poseł na Sejm RP 19 kwietnia spotkali się w Warszawie z wiceprezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Andrzejem Sutkowskim oraz prezesem Stadniny Koni Rzeczna sp. z o.o. Zygmuntem Komarem. Rozmowy dotyczyły przyszłości Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim. Władze miasta od wielu miesięcy negocjują warunki utrzymania nieruchomości, która od lat boryka się z problemami finansowymi. Podczas spotkania wspólnie ustalili, że miasto w najbliższym czasie złoży pisemną propozycję wydzierżawienia Stada Ogierów na minimum 15 lat. Dzięki temu obiekt nie zostanie zamknięty i będzie dalej służył mieszkańcom.

Spotkanie władz miasta Starogardu Gdańskiego z wiceprezesem Agencji Nieruchomości i prezesem Stadniny Koni Rzeczna Sp.z o.o. w Warszawie.

– W najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie przedstawicieli różnych środowisk i instytucji, które – mamy nadzieję – pomogą nam znaleźć sposób na zagospodarowanie tego obiektu – zapowiedział wiceprezydent. Zrobimy wszystko, aby Stado dalej było dostępne dla mieszkańców, a jednocześnie koszty jego utrzymania zbytnio nie obciążały budżetu gminy.

Prezydent zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych, którym los tego miejsca nie jest obojętni.

Na stanie Stada jest 40 ogierów. Wszystkie konie znajdują się jednak w dzierżawie u innych hodowców. Obecnie mieści się tu pensjonat dla 20 koni, należących do prywatnych właścicieli. W Stadzie pracuje 6 pracowników. Ze względu na pólmilionowe roczne straty finansowe ANR zamierza całkowicie wygasić działalność Stada.