Miasto otrzymało 150 tys. zł na budowę OSA

Otwarta Strefa Aktywności (OSA) to ogólnodostępne miejsce do zabawy, ćwiczeń i relaksu. Cztery takie kompleksy rekreacyjne powstaną niebawem w Starogardzie Gdańskim. Miasto otrzymało na ich budowę 150 tys. zł. dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 350 tys. zł.

Otwarte Strefy Aktywności to program rządowy, uruchomiony przez Ministerstwo Sportu i Rekreacji w 2018 roku. Miasta i gminy w Polsce mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych siłowni plenerowych, stref relaks czy placów zabaw o charakterze sprawnościowym. Ważne, aby obiekty skierowane były do różnych grup wiekowych i służyły międzypokoleniowej integracji społecznej.  Starogard Gdański otrzymał 150 tys. zł dofinansowania na budowę czterech takich centrów rekreacji. Dwa rozszerzone i dwa podstawowe.

Plac zabaw pomiędzy ulicami Grunwaldzką a Wybickiego powiększony zostanie o siłownię pod chmurką i strefę relaksu z rządowego programu OSA

Przy ul. Sadowej i pomiędzy ulicami Wybickiego oraz Grunwaldzką powstaną otwarte strefy relaksu o charakterze podstawowym. Istniejące tam place zabaw, wybudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, powiększone zostaną o siłownię plenerową oraz strefę relaksu. Oprócz ławek z oparciem, pojawią się tam stół integracyjny do gier edukacyjnych, kosze na śmieci, tablice informacyjne, dodatkowa zieleń oraz 6 urządzeń do ćwiczeń na powietrzu (twister, wioślarz, wahadło, orbitrek, steper i wyciąg górny).

Plac zabaw przy ul. Sadowej powiększony zostanie o siłownie pod chmurką i strefę relaksu z rzadowego programu OSA

Natomiast OSA przy ul. Ściegiennego, Sowiej i Kleeberga będą miały charakter rozszerzony. Składać się będą z sprawnościowego placu zabaw dla dzieci, siłowni plenerowej oraz strefy relaksu. W każdej z nich wykonane zostaną prace ziemne, związane z przygotowaniem podłoża – pod nawierzchnię trawiastą i piaskową. Alejki spacerowe zostaną utwardzone kostką brukową, co umożliwi dostęp na teren osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. W strefie relaksu znajdą się ławki z oparciem, stoliki do gier edukacyjnych (chińczyk/szachy/warcaby), kosze na śmieci, tablice edukacyjne i stojaki na rowery. Plac zabaw wyposażony zostanie w zestaw sprawnościowy, równoważnię i poziome drabinki, a w siłowni pod chmurka staną: ławeczki wzmacniające mięsnie brzucha, orbitrek, huśtawki wzmacniające mięsnie bioder, talii i nóg, wioślarz sportowy oraz wypychacz i przyciągacz, które kształtują mięśnie ramion i pleców. Planuje się też nowe nasadzenia zieleni, a cały kompleks zostanie ogrodzony.

Zadaniem Otwartych Stref Aktywności jest zwiększenie wszelkich formy aktywności fizycznej mieszkańców miasta blisko miejsca ich zamieszkania. Ich celem jest też rozwój relacji międzyludzkich oraz popularyzowanie idei sportu dla wszystkich, czyli każdej aktywności ruchowej mieszkańców niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Dzięki uzyskanym pieniądzom w Starogardzie Gdańskim powstaną kolejne miejsca relaksu, zachęcające mieszkańców do wspólnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, zabaw, spotkań i integracji.

Całe zadanie będzie kosztowało ponad 350 tys. zł. Utrzymaniem nowych obiektów rekreacji zajmować się będzie Miejski Zakład Komunikacji, odpowiedzialny za utrzymanie zieleni, placów zabaw i terenów rekreacyjnych w mieście.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl