Miasto ogłosiło konkurs. Na koncepcje czeka do 28 lutego

Jesteś architektem? Projektujesz? Stwórz koncepcję Centrum Sportowo-Edukacyjnego w Starogardzie Gdańskim i wygraj 25 tys. zł. Miasto ogłosiło konkurs. Na prace czeka do 28 lutego 2022.

W czwartek 15 grudnia Miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego w Starogardzie Gdańskim, którego patronem będzie Kazimierz Deyna.

Wielu kibiców piłki nożnej wie, że najbardziej znany okres jego kariery wiąże się z grą w Legii Warszawa oraz z występami w składzie reprezentacji Polski. To właśnie w jej składzie wystąpił łącznie 97 razy i strzelił 41 goli. Mniej znany jest fakt, że Kazimierz Deyna urodził się . w Starogardzie Gdańskim w 1947r., tu mieszkał przez kilkanaście najwcześniejszych lat swojego życia, tu chodził do szkoły i tu w drużynie ZKS Włókniarz rozpoczął swoją wielką przygodę z piłką nożną.

– Nowe Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny ma to zmienić, ma jeszcze bardziej nagłośnić fakt, że Kazimierz Deyna – legenda piłki nożnej pochodzi właśnie ze Starogardu, a jednocześnie ma być hołdem dla wybitnego piłkarza. Mamy już w Starogardzie szlak edukacyjno – historyczny „Legenda Deyny”, który powstał w 2012 roku. Dzięki niemu możemy przejść obok domu, w którym urodził się Kazimierz Deyna, szkoły, do której chodził czy też boiska, na którym trenował. Szlak kończy się na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny, gdzie na jednej z trybun można odnaleźć postać samego piłkarza. Planowany obiekt, na koncepcję którego ogłosiliśmy właśnie ten konkurs, ma pełnić funkcję uzupełniającą i komplementarną dla tego, co już jest i co znajduje się na stadionie, na którym odbywają się turnieje piłki nożnej, mecze ligowe, pokazowe, a nawet rozgrywki międzynarodowe – podkreślił prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Koncepcja obejmuje budowę Centrum wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz zagospodarowanie terenu.

– Konkurs ma charakter studialny, czyli taki, w którym przewiduje się tylko nagrody pieniężne, jest prowadzony w trybie nieograniczonym, jednoetapowym. Trzy najciekawsze pod względem architektonicznym, przestrzennym, funkcjonalnym i społecznym prace zostaną nagrodzone. Zgodnie z Regulaminem Sąd Konkursowy przewiduje przyznanie I nagrody w wysokości 25 tys. zł brutto i dwóch wyróżnień po 2,5 tys. zł. każde – powiedział Leszek Krzykowski – sekretarz Konkursu.

Planowane Centrum Sportowo-Edukacyjne ma powstać w obrębie kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim przy ul. Olimpijczyków 1,  w miejscu starego budynku administracyjno-noclegowego.

Organizator sugeruje, aby obiekt miał dwie kondygnacje nadziemne z tarasem widokowo – rekreacyjnym na dachu i jedną kondygnację podziemną. Podziemie ma stanowić przestrzeń magazynową z dwoma miejscami przeznaczonymi do parkowania dla samochodów dostawczych. W części naziemnej mieścić ma się przestrzeń ekspozycyjna, szkoleniowo–sportowa oraz rekreacyjna.

– Zależy nam bardzo na tym, aby budynek nowego Centrum swoją konstrukcją przyciągał mieszkańców, kibiców i turystów, aby było to miejsce atrakcyjne i aktywne. Chcielibyśmy zaproponować odwiedzającym dobrą rozrywką z wykorzystaniem technik multimedialnych i wirtualnej rzeczywistości. Widzielibyśmy tu salę wystawienniczą, kinową, sportową i konferencyjną, a także klubokawiarnię wraz ze sklepikiem pamiątek sportowych, ewentualnie małą bibliotekę. Część ekspozycyjna poświęcona zostałaby wyłącznie postaci Kazimierza Deyny, którą pokazalibyśmy na tle piłkarskim i społecznym, upowszechniając wiedzę zarówno o samym piłkarzu, jak i w konsekwencji o dyscyplinie sportowej, którą uprawiał – podsumował prezydent miasta.

Prace konkursowe należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28.02.2022r. do godz. 15:30 lub przesłać pocztą lub formą kurierską (liczy się data wpływu do siedziby Organizatora) na adres: Gmina Miejska Starogard Gdański, ul. Gdańska 6, 83-200 Starogard Gdański.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu zamieszczone są w Regulaminie i ogłoszeniu o konkursie na stronie https://bip.starogard.pl/m,80,konkursy.html