Miasto kupi dwa respiratory

Na wniosek prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego,  Rada Miasta na sesji w dniu 13 marca br. zdecydowała przeznaczyć z rezerwy ogólnej 120 tys. zł na zakup dwóch respiratorów.

W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego i rosnącą liczbą zarażonych wirusem COVID 19 w Polsce, prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak na sesji w dniu 13 marca br. złożył Radzie Miasta propozycję przeznaczenia kwoty 120 tys. zł z rezerwy ogólnej na zakup dwóch respiratorów. Rada Miasta wniosek przyjęła. Respiratory trafią do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

Jednym z najgroźniejszych objawów zarażenia wirusem COVID 19 są problemy z oddychaniem. Oddychanie to podstawowa czynność życiowa organizmu. Przerwanie jej nawet na krótki czas lub jej zaburzenie może mieć tragiczne skutki, łącznie z uszkodzeniem mózgu i śmiercią człowieka. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie oddechu.

Na wniosek prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, dwa nowe respiratory, zakupione przez Miasto, trafią do Kociewskiego Centrum Zdrowia

Respirator to urządzenie medyczne, które wspomaga lub całkowicie zastępuję mięśnie w pracy oddechowej. Z powodu swojej funkcji respirator nazywany jest również sztucznym płucem.

Maszyna umożliwia sztuczne, wymuszone oddychanie, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej. Respirator ratuje życie pacjentów po ciężkich urazach, w ciężkich chorobach lub wspomaga oddychanie u osób, którym z wielu powodów oddychać jest trudniej.

W Kociewskim Centrum Zdrowia obecnie jest 14 takich urządzeń.

– Jak informuje Ministerstwo Zdrowia 10% chorych będzie potrzebowało tego urządzenia, aby wygrać z koronowirusem. W Polsce jest tych urządzeń ponad 10 tys. Powinno wystarczyć, ale dmuchamy na zimne. Nawet jeżeli nie zostaną użyte w tej konkretnej sytuacji i oby tak było – to szpital na pewno wykorzysta ten sprzęt dla dobra starogardzian – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Rada Miasta jednogłośnie 17 głosami „za” ( 4 radnych nieobecnych) podjęła uchwałę o zmianach w budżecie Gminy Miejskiej Starogard Gdański, uwzględniających zakup respiratorów.