Miasta w rzeźbach i rysunkach

Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Starogard Gdański Edyta Szalewska zajmuje się malarstwem i rzeźbą. 21 listopada w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż jej prac.

Jak przyznała artystka, stypendium przyczyniło się do powstania prac, zaprezentowanych na wystawie, której tematem przewodnim były miasta. Metaloplastyka oraz malarstwo to dziedziny najbliższe sercu pani Edyty, ale jak mówi nie wyklucza w przyszłości zgłębienia też innych form sztuki.

Miasta w pracach Edyty Szalewskiej

Zaprezentowane prace zostały wykonane w ostatnim roku i były podsumowaniem dotychczasowej nauki. – Przez trzy lata z rzędu miałam możliwość uczestnictwa w warsztatach odlewniczych. To niezwykle ciężka, wykonywana w trudnych warunkach praca, ale moment wydobycia formy cieszy niezmiernie – dodała Szalewska.

Jak przyznaje, jej prace pozostawiają odbiorcom możliwość własnej interpretacji, mają pobudzać do myślenia i otwierać furtkę na własne postrzeganie danego dzieła.

W swoim dorobku ma już kilka prestiżowych nagród. Jest laureatką głównej nagrody w konkursie na model statuetki dr Ireny Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, projektu Harcerskiego Odznaczenia Honorowego „Medal Wdzięczności ZHP”, a także Grand Prix na I Ogólnopolskim Biennale Medalierstwa w Warszawie.

Prywatnie pani Edyta lubi spędzać czas aktywnie i interesuje się różnymi dziedzinami życia, bo jak podkreśla, artysta powinien mieć wszechstronne zainteresowania. Najbliższe plany na przyszłość to obrona dyplomu na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Podczas wernisażu można było usłyszeć utwory Jana Sebastiana Bacha („Adagio”) oraz Grażyny Bacewicz („Oberek”) w wykonaniu skrzypaczki Aleksandry Zacharewicz, studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Profil artystki można zobaczyć na https://www.facebook.com/Szalewskacudanakiju/

Wystawę prac będzie można oglądać do 28 listopada, do czego serdecznie zachęcamy.