Zajęcia prowadzą w stylu skandynawskim

29 sierpnia Prezydent Miasta Starogard Gdański odwiedził żłobek i przedszkole „Nad Wierzycą”. Placówka działa od września 2021 roku. Prowadzi ją Fundacja „In Fortes”, wzorując się na skandynawskim modelu wychowania.

Żłobek i przedszkole „Nad Wierzycą” powstało we wrześniu 2021 roku jako placówka prywatna. Założyła je Fundacja In Fortes przy ul. Owidzkiej. Od roku współpracuje z Miastem, realizując w jednym z dwóch oddziałów przedszkolnych zadanie publiczne.

We wtorek, 29 sierpnia przedszkole odwiedzili prezydent miasta Janusz Stankowiak i wiceprezydent Maciej Kalinowski. Po placówce oprowadzili ich Marek Ejsmont prezes Fundacji, Ewa Tomaszewska członek Zarządu oraz dyrektor przedszkola Magdalena Lutka.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w Centrum Edukacyjnym 'Nad Wierzycą” , prowadzonym przez Fundację In Fortes

– Obecnie dysponujemy dwoma oddziałami przedszkolnymi – prywatnym i publicznym oraz dwoma żłobkowymi. W trakcie organizacji są kolejne grupy – jedna przedszkolna i jedna żłobkowa. Korzystamy nie tylko z dotacji w ramach zadania gminnego, ale staramy się wykorzystywać też inne źródła finasowania z zewnątrz. Korzystamy np. z programu rządowego „Mój Maluszek” – wyjaśnił Marek Ejsmont.

Aktualnie do żłobka i przedszkola „Nad Wierzycą” uczęszcza setka dzieci. Docelowo Zarząd planuje rozszerzyć działalność i stworzyć kolejne oddziały.

— Cały czas reorganizujemy przestrzeń i adaptujemy budynki do potrzeb najmłodszych. Na tę chwilę mamy trzy obiekty i jesteśmy gotowi na przyjęcie 80 dzieci przedszkolnych i 70 maluszków do żłobka. Mam nadzieję, że dzięki naszemu udziałowi w miejskim systemie rekrutacyjnym uda nam się stworzyć kolejną grupę przedszkolną – dodał prezes Fundacji.

Fiński model wczesnej edukacji   

Dzieci mają przestronne i kolorowe sale. Pomieszczenia znajdują się na parterze i są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przedszkolu pracuje ok. 20 pracowników.

Sala edukacyjna w Przedszkolu 'Nad Wierzycą” przy ul. Owidzkiej 20

— To co nas wyróżnia, to fakt, że nasza placówka inspiruje się na skandynawskim, głównie fińskim modelu wczesnej edukacji. Wzorujemy się na nim, ponieważ jest to obecnie wiodąca metoda edukacyjna na świecie. To model, w którym dzieci bezstresowo uczą się poprzez zabawę i osiągają najlepsze wyniki w światowych rankingach edukacyjnych. Każde dziecko traktujemy indywidualnie. Staramy się cały czas być uważni na jego potrzeby i predyspozycje. We współpracy z rodzicami przygotowujemy propozycje indywidualnych planów pracy i co pół roku analizujemy postępy i uzgadniamy dalsze kroki— powiedziała Ewa Tomaszewska.

Placówka zapewnia opiekę i edukację dzieciom w wieku od 1 do 6 lat w godzinach od 5.30 do 17:00.

Prezydent obejrzał wszystkie sale dydaktyczne. Przywitał się z dziećmi i maluszkami, które chętnie pokazywały mu swoje prace i opowiadały o tym, co lubią robić w przedszkolu. Na koniec pogratulował Prezesowi i Zarządowi Fundacji oraz dyrektor przedszkola pięknej placówki.

Dzieci z Przedszkola „Nad Wierzycą” serdecznie witały gościa – prezydenta miasta Janusza Stankowiaka

— Przedszkole robi wrażenie. Budynki są zaadaptowane pomysłowo. Widać, że dzieci czują się tu bezpiecznie i są należycie zaopiekowanie. Bardzo zaciekawiła mnie tez metoda którą pracujecie. Dużo dobrego o niej słyszałem. Cieszę, że Państwo skutecznie rozwijacie swoją działalność. To też pomaga nam realizować zadania gminne i w sposób właściwy opiekować się najmłodszymi mieszkańcami miasta – podziękował prezydent miasta Janusz Stankowiak.

fot. Magdalena Dalecka