„Mały Sportowiec” – wielka radość

Co miesiąc przedszkolaki czekają na nie z niecierpliwością. Wiedzą, że to nie tylko zajęcia, które poprawiają ich sprawność ruchową, ale przede wszystkim gwarancja dobrej zabawy. Od ponad 3 lat KS Beniaminek 03 prowadzi w siedmiu miejskich przedszkolach zajęcia sportowe pn. „Mały Sportowiec”.

Rozmowa na powitanie, krótka rozgrzewka, potem trzy cztery zabawy ruchowe i wspólny okrzyk na do widzenia – tak mniej więcej wyglądają każde zajęcia sportowe, które od 2014 roku we wszystkich miejskich przedszkolach prowadzi Klub Sportowy Beniaminek 03.

Przedszkolaki z grupy pani Ewy Maszner po zajęciach chociaż lekko zmęczone chórem odpowiedziały – Było super. Najbardziej podobał się nam slalom i zabawa w wiewiórkę.

– Dzieci uwielbiają te zajęcia – przyznała dyrektor przedszkola nr 4 Alicja Prokopów. – Dokładnie pamiętają kiedy były ostatnie i kiedy będą następne. Z niecierpliwością czekają na każde spotkanie z ich ulubionym trenerem – Jackiem Wołczakiem – Pan Jacek ma świetny kontakt z dziećmi. Szturmem zdobył ich serca – dodała z uśmiechem – i dla wielu stał się wielkim autorytetem, większym niż niejedna z nas przedszkolanek.

Trenerzy proponują maluchom ćwiczenia i zabawy, które rozwijają u nich skoczność, orientację w przestrzeni, koordynację ruchów, a jednocześnie uczą pracy w zespole. Dzieci poznają tajniki zdrowego stylu życia, w jaki sposób dbać o higienę i jak należy się odżywiać i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

– To jeden z pierwszych programów w Polsce, w którym uczestniczy aż 800 dzieci z siedmiu miejskich przedszkoli – przyznał prezes Klubu Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski. – Zajęcia odbywają się w każdym przedszkolu raz w miesiącu od godz. 10.00 do 14.00. Uczestniczą w nich zarówno chłopcy , jak i dziewczynki. Obecnie z dziećmi pracuje trzech trenerów: Jacek Wołczak, Karol Wasziński, Sinan Bicer.

Wszystko zaczęło się w grudniu 2013 roku. Prezes klubu Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski zgłosił się do miejskich przedszkoli publicznych z pomysłem Marcina Drewsa, zorganizowania dodatkowych zajęć sportowych dla dzieci w wieku 5-6 lat. Przedszkola podjęły wyzwanie początkowo w formie innowacji pedagogicznej, a od 2015 zatwierdzonego przez Kuratorium Oświaty programu pn. „Mały Sportowiec” .

– Liczymy, że współpraca z Klubem będzie się dalej  rozwijać, zwłaszcza że aktywność fizyczna i rozwój sprawności ruchowej dzieci zajmuje w przedszkolu szczególne miejsce – podsumowała dyrektor przedszkola nr 4. – Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, a odpowiednia aktywność jest dziecku niezbędna dla zapewnienia mu prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i społecznego.